Hurda Teşvik İndirimi Bitti Mi 2020 Devam Ediyor Mu ?

Hurda Teşvik İndirimi Bitti Mi 2020 Devam Ediyor Mu ?

Hurda Teşvik İndirimi Bitti Mi 2020 Devam Ediyor Mu ?

Sıfır km otomobillerde ÖTV indiriminin sona ermesinin ardındannda hurda araç indirimi gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz yıl haziran ayında süregelen teşvik ile 16 ve daha büyük yaşta olan bazı vasıtalar hurdaya çıkarılması ya da ihraç edilmesi durumunda, şahıslar yeni araç alımında 10 bin liraya kadar Hususi Tüketim Vergisinden (ÖTV) muaf tutulmaya başlanmıştı. Geçtiğimiz Haziran ayında ise meclise yaseneyen tavsiye arkasından bu sayı 15 bin liraya çıkarıldı. İndirim 2019 senesi sonuna kadar devam edecek.

İndirimin 15 bin liraya çıkarılmasının ardındannda yeni indirim oranları da belli oldu. Buna nazaran ÖTV matrahı, doğrusu vergisiz sayısal kıymeti 46 bin lira altında olan vasıtalara verdiği 10 bin lira indirim, 70 bin liraya kadar olan vasıtalarda 15 bin lira indirim olacak şekilde güncellenmiş oldu. Matrahı 70-120 bin lira arası olan vasıtalarda ise 12 bin lira indirimden faydalanılabilecek. Kamyon, kamyonet, minibüs ya da panelvan vasıtalarda ise matrahına bakılmadan 10 bin lira indirim kullanılabilecek. Matrahı 120 bin lirayı geride bıraktığımız vasıtalar indirimden faydalanamıyor.

İndirim Şartları Nedir?

Hurda araç indirimi uygulamasından yararlanmak amacıyla bazı ölçütlerin yerine getirilmesi gerekiyor. Öncelik ile indirimden yararlanmak amacıyla hurdaya çıkarılacak aracın 16 yaşından büyük olması gerekiyor. Peki bu yaş neye nazaran hesaplanıyor? Aracınızın yaşını hesaplar iken tescil belgesi doğrusu ruhsat çıkarıldığı seneye bakılmadan, araç tescil belgesindeki model senesinde 1 yaşlarında sasenesiyor ve buna nazaran prosedür yapılıyor. Örnek olarak aracınızın tescil belgesinde yazılı model senesi 2004 senesi ise, aracınız 2019 senesinde 16 yaşlarında ve indirimden yararlanmaya ideal manasına geliyor. Eğer aracınızın model senesi, satın aldığınızdan senedan önceyse, doğrusu 2005 senesinde aldığınız araç 2004 ya da 2003 model ise gene de tescil belgesinde yazan model senesi baz alınıyor.

Bir öteki ilgi edilmesi ihtiyaç duyulan ölçüt ise yeni alacağınız aracın, hurdaya çıkardığınız ya da ihraç ettiğiniz araç cinsiyle aynı olması şartı. Örnek olarak eski aracınız bir otomobil ise, yeni alacağınız araç da kesinlikle otomobil katagorisi olmak zorunda. Hem de yalnızca otomobil katagorisinde geçerli olmak suretiyle, yeni aracın motor kuvvetinün maksimum 1600 cc olması gerek, fakat öteki sınıflarda bu tür bir mecburilik bulunmuyor. Hurdaya çıkardığınız ya da ihraç ettiğiniz vasıtalarda da, otomobil dahi olsa rastgele bir motor kuvveti sınırı yok. Bunun bununla beraber hurdaya çıkarılan ya da ihraç edilen araç sahibiyle, yeni araç alacak kişi aynı olmalıdır. Hurda araç indirimi öteki bir şahsa devredilemiyor.

Hangi Araçlar Hurdaya Çıkarılabilir?

Teşvikten yararlanmak amacıyla hurdaya çıkarılacak vasıtaların kapsamı da belirlendi. Otomobiller, minibüs, midibüs ve otomobiller, kamyon ve kamyonetler, panelvan, pick-up ve arazi taşıtları, ATV şeklinde vasıtalar teşvikten faydalanabilir. Her araç amacıyla yalnızca bir hurda araç indirimi kullanılabilir, ansızın oldukça araç tek bir teşvikte birleştirilemiyor. İkinci el vasıtalar ise bu indirimden yararlanamıyor.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.