Ikco Samand

Ikco Samand

Ikco Samand nasıl bir araba, Alınır Mı?

İran’da üretilip, Türkiye’de de satılan Ikco’nun tek modeli Samand’ı kontrol ettim. Ikco samand nasıl bir araba, alınır mı? Kullanıcı yorumu ile karşınızdayım.
Türkiye’de 2008 – 2009 yıllarında satılan ve istediği satış rakamlarını tutturamayınca piyasadan çekilmiş bir otomobil firmasıdır. İran’ın en büyük dünyanın 14. büyük otomobil fabrikasına haiz  olan İran Khodro Company (IKCO), tarafınca üretilmiştir. Aslına bakarsak 2003 senesinde üretimine başlanmış olsa da Türkiye’ye 2007 sonunda gelmiştir ve 2008 yılının derhal başlangıcında satışa sunulmuştur.

Ikco Samand nasıl bir araba?

Samand 1.6 lx araçları aslına bakarsak markası ve kaportası değiştirilmiş Peugeot otomobilidir. Fransız üretici Peugeot pek oldukça aracını İran’da üretiyor. Buna bizim ülkemizdeki Tofaş örneğini verebiliriz. Samand ise Peugeot 405 platformunda üretilmiştir ve bazı peugeot 307‘lerde kullanılan 1.6 litre hacimli motoru kullanmaktadır. Doğrusu vasıta mekanik olarak bildiğimiz Peugeot’tur. Aracın teknik özellikleri ve donanımından birazcık bahsedecek olursak; 1.6 litre hacimli motor 106 beygir ve 142 Nm tork güç üretiyor. Aracın LPG ile uyumlu bulunduğunu söyleyemeyiz, şundan dolayı alüminyum sübap kullanılmıştır. bu sebeple lpg kullanımında sübap erimesi yapmaktadır. Sadece Ikco Samand, yapınak çıkışı olarak LPG’li olarak satılmıştır.
Donanımlarına gelecek olursak, her Fransız otomobilinde olduğu şeklinde Samand’da donanım olarka oldukça fazla şey sunuyor. Alacağınız 1.6 LX paketinde klima, abs, hava yastığı, 4 cam otomatiği, yol bilgisayarı ve elektrik destekli direksiyon seçeneği bulunacak. Ek olarak 500 litre şeklinde devasa bir bagaj hacmine haiz.

Ikco Samand 1.6 LX Kullanıcı Yorumu

Ikco samand 1.6 LX ile 2 gün ve 500 kilometre yol yaptım. Aracın içine oturduğunuzda alt orta kalitede olduğunuzu derhal anlıyorsunuz. Aracın ön göğüs konsolunda ve kapılarda sert plastik kullanılmış. Samand ile kent içinde birazcık turladım. Yokuşlarda kalkışları kötü sayılmaz. Ara hızlanmaları orta seviyede. Klimayı açıp yokuşta kalkarken aracın motorunda bir zorlanma emaresi görmedim. Sadece frenlerinin fena bulunduğunu söyleyebilirim. Araştırmalarım sonucunda pek oldukça samand kullanıcısı frenlerin zayıf olduğundan yakınma etmiş. Samand ile şöyleki 40-50 kilometre hızla devamlı girdiğim bir viraja girdiğimde arkasını savurdu. Tamam bir focus yada corolla yol tutuşu beklemiyorum fakat bu kadar azca yol tutuşu bulunduğunu görünce ister istemez korktum. Birazcık da kent dışı uzun yol performansını tecrübe etmek için otobana çıktım. Aracın motoru yüksek devirde çalışıyor. Doğrusu 5. vites 3 bin devirde 95 km/s hız yapıyor. Motor sesini içeriye fazlaca alıyor. Yalıtımı zayıf olduğundan yol sesini de hissediyorsunuz. Araçta dikkatimi çeken başka bir eski yön kapı contalarının zayıf olması. 2008 model bir otomobilden bahsediyoruz burada. 100 kilometrenin üstüne çıkıldığında kapı kenarlarından rüzgar sızıntısı sesi geliyor. Sadece performansının iyi bulunduğunu söyleyebilirim. 160 km/s hıza çıkabildim, daha çok bassam giderdi fakat otomobil asla itimat vermediği için cesaret edemedim basmak için.

Ikco Samand alınır mı?

bu otomobil ilk çıkmış olduğu süre piyasanın en ucuz sıfır otomobilleri arasındaydı. 2019 yılı itibariyle de piyasası 20 bin lira civarında. Aslına bakarsak kağıt üstünde bakıldığında aracın özellikleri ve donanımı bu fiyata parasız şeklinde geliyor. Fakat Ikco samand’ın oldukça sorunlu bir otomobil bulunduğunu söyleyebiliriz. Yapımında kullanılan araç-gereç kalitesi düşük olduğundan oldukça acele yıpranıyor yada kırılıyor. Ek olarak yedek parça mevzusunda oldukça büyük sorun çekebilirsiniz. Motor parçaları peugeot ile aynı olduğundan pek sorun olmaz. Fakat kaporta ve elektrik aksamının parçalarını bulmak oldukça zor. Kısacası serüven aramaya gerek yok.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.