Koldan Vites Araba Nasıl Kullanılır

Koldan Vites Araba Nasıl Kullanılır

Koldan Vites Araba Nasıl Kullanılır

Özellikle eski Amerikan filmlerinde görmüşsünüzdür. Kişi arabaya biner, direksiyonun arkasındaki vites kolu ile aracı vitese takar ve giderdi. Günümüzde bazı markalar tekrardan koldan vites kullanmaya başladı.

Amerikan filmlerindeki koldan manuel vitesli arabaları hepimiz merak etmişizdir. Çünkü biz hep ortadan vitesli arabalara alışığız. Günümüzde koldan vitesli otomobiller tekrardan üretilmeye başlandı. Mercedes’in üretilen her otomobilinin vitesi artık direksiyonun arkasında sinyal kolu gibi bulunuyor.

Daha önce hiç Mercedes kullanmamıştım ve hafta sonu iş yerimize gelen müşterimiz arabayı bırakmamızı söyledi. Bizde kıramayıp talebini kabul ettik. Arabanın içine oturduğumda çalıştırdım ve gözüm vites kolu aradı. Ben öyle ortaya bakıyordum ama vites kolunu göremiyordum. Sonra bir baktım ki vites kolu direksiyonun arkasında. Daha önce çok defa otomatik araç kullandığım için alışmam zor olmadı ama normal otomatik vites kolundan farklı.

Şimdi geçelim koldan vitesli araba nasıl kullanılır sorusunun cevabına. Vites kolu normal arabalarda sinyal kolunun olduğu yerde yer alır.

Yıkarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi alt alta “R, N, D ve sağ tarafta P” harfini görüyorsunuz. Harflerin anlamı her otomatik vitesli arabada olduğu gibi R=geri, N=boş, D=ileri ve P=park anlamına gelir. İlk olarak aracı çalıştırıyorsunuz. Park pozisyonundan çıkarmak için kolun en ucunda bulunan düğmeye basıyorsunuz. Daha sonra araba N yani boş vitese geçiyor. Ardından geri gitmek için vites kolunu yukarı ittiriyorsunuz ve geri vitese geçiyor. Kolu aşağı doğru bir kademe çektiğinizde N (boş) iki kademe çektiğinizde D (ileri) poziyonuna almış oluyorsunuz. Ayrıca aracın gösterge panelinde o an hangi viteste olduğunuz görülüyor.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.