P0170 Yakıt Hattı Basıncı Sıra 1 Arıza Kodu Çözümü

P0170 Yakıt Hattı Basıncı Sıra 1 Arıza Kodu Çözümü

P0170 Yakıt Hattı Basıncı Sıra 1 Arıza Kodu Çözümü

Otomobillerin motorları verimli ve performanslı çalışabilmek için aracın pek yerinde bulunan sensörleri izler.  Otomobillerde sensörleri izleyen güç aktarım kontrol modülü (PCM) adında bir bilgisayar vardır. 

1996 yılından itibaren otomobillerde PCM modülü kullanılmaya başlamıştır. Yani aracını P0170 arıza kodu veriyorsa, OBD-II donanımı var demektir.

P0170 Yakıt Ayar Arızası (bank 1) Nedir?

İçten yanmalı motorlar doğru bir yakıt/hava karışımı ile çalışırlar. Yakıt hava karışımı ise pek çok sensör tarafından doğru bir biçimde sağlanır. Eğer aracınız doğru hava/yakıt karışımı ile çalışazsa aracınız P0170 Yakıt Ayarı Arızası Sıra 1 (Fuel Trim Malfunction (Bank 1)) arıza kodunu verir.

P0170 Arıza Kodu Nedenleri

Aracınıın bu arıza kodunu vermesi için pek çok neden olabilir. Örneğin yakıt hattında bir kaçak nedeniyle motora eksik yakıt gönderiliyor olabilir. Veya motora çekilen hava hortumlarında bir kaçak meydana geliyor olabilir. Ayrıca oksijen ve maf sensörü arızaları da bu kodu vermesine neden olur. Elektrik aksamından dolayı da bu arıza kodu çıkabilir. Mesela ateşleme bobini arızası yakıtın tam yakılmamasını sağlayabilir. Bu durumda aracınız P0170 arıza kodunu verecektir.

P0170 Yakıt Hattı Basıncı Sıra 1 Arıza Kodu Belirtileri

  • Aracınızın gösterge panelinde motor arıza işareti yanar
  • Aracınız sebepsiz yere stop edebilir.
  • Yakıt sarfiyatında artış olabilir.
  • Yakıt tam yanmadığı için egzozdan siyah duman çıkabilir.
  • Araç çekişinde düşme ve performans kaybı olabilir.
  • Rölantide veya hareket halinde tekleme olabilir.

P0170 Arıza Kodu Onarım ve Tamir Aşamaları

Aracınız büyük ihtimalle bu arıza kodunu verirken, başka bir arıza kodu ile birlikte verecektir. P0170 dışındaki arıza kodu size hangi parçadan dolayı bu hata kodunu verdiğini gösterecektir. Ancak bazı durumlarda sadece P0170 arıza kodunu verir. Bu motora çekilen hava ve yakıtın ikisinin birinde eksiklik olduğu anlamına gelir. Aracınızın kaputunu açarak hortumlarda bir sızıntı olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca tıkalı ir yakıt filtresi veya hava filtresi eksik vakuma neden olur. Bu parçaları zamanında değiştirdiğinizden emin olun.  Arıza kodunu aldıktan sonra aracınıza bakım yaptırdıysanız, ECU bağlantısı ile kodu sildirin. Tekrardan kod çıkıyorsa, bir oto tamirciye aracınızı götürmeniz gerekiyor.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.