Yeni Hyundai Elantra Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

Yeni Hyundai Elantra Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

Yeni Hyundai Elantra Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

Gelen mesajlar üzerine bugün Hyundai Elantra’yı test etmek için, plazanın yolunu tuttum. İlk olarak Elantra’yı olduğu yerde biraz inceledim.

Hyundai’nin uzun yıllardır ürettiği otomobil olan Elantra’nın 2019 modelini test etme fırsatı buldum. C segmentinde yer alan bu aile otomobili, adının hakkını tam manasıyla veriyor.

2019 Yeni Hyundai Elantra Nasıl Bir Araba?

Elantra’nın içine ilk oturduğunuz anda size tokluk ve güven hissini veriyor. Ön göğüs kısmında yumuşak bir malzeme kullanılırken, kapı içlerinde sert plastik kullanılmış. İçi çok ferah, ancak oturma yeriyle tavan arası biraz alçak olmuş. Ben 1.80’lik boyumla arka koltuğa oturduğumda kafam tavana değmek üzereydi. Ancak yine de kabul edilebilir. Elantra’nın ön camı rakiplerine göre biraz daha geniş. Bu genişlik ferah bir iç mekan olanağı sunuyor.
Elantra’da dikkatimi çeken başka bir şey de donanım oldu. En boş paketi olan Style’da bile, pek çok markanın dolu paketlerine koyduğu hız sabitleyici, lastik basınç göstergesi, yolcu, yan ve perde hava yastıkları mevcut.

Elantra’nın direksiyon simidinde ve kapı kollarında alüminyum rengi kaplama kullanılmış. Ayrıca aracın içi bej ve siyah olmak üzere iki renge sahip. Vites kolunun bulunduğu orta yerde çakmaklık, 12 voltluk bir usb priz ve aux girişi mevcut. Elektrikli aynalar ve cam açma düğmeleri şoför kapısında bulunuyor. Ön şoför koltuğunu kendime göre ayarladıktan sonra, bir de arka koltuğa oturdum. Diz mesafesi oldukça genişti. Kendimi arka tarafta çok ferah hissettim. Yani 4 yetişkin rahatlıkla ferah bir ortamda yolculuk yapabilir.

Yeni Elantra 1.6 MPI teknik özelikleri

6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. Aracın Euro 6 normlarına uygun benzinli motoru, 127 beygir ve 155 Nm tork güç üretiyor. Elantra’nn maksimum hızı 200 km/s olarak ölçülmüş. Aracın boş ağırlığı 1395 kilogram. Elantra’nın dizel motor seçeneği artık bulunmuyor. Style ve Elit Plus olarak iki farklı paket seçeneği mevcut. Ayrıca 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri mevcut.

Yeni Hyundai Elantra Kullanıcı Yorumu

Aracı test etmek için aldığımda içimde 100 bin liraya satılan bir araba ne kadar olabilir ki diye düşünce oluştu. Ama Elantra’nın direksiyonunda oturunca kaliteyi hissedebiliyordum. Marşa bastığımda aracın çalıştığını hissetmedim bile. Aracaba çalışmadı mı diye içimden geçirirken, devir göstergesinin hareket ettiğini gördüm. Yani sessiz çalışması beni oldukça etkiledi. Kullandığım araba manuel vitesliydi. İlk olarak bir şehir içinde kullandım. Motor’un gücü araba ile tam uyumlu olmuş. yokuşlarda bilerek durup kalkmaya çalıştım. Hatta bunları yaparken klima son ayarda açıktı. Arabada bir bayılma ve çekiş güçlüğü hissetmedim. Trafikte ilerlerken şeridin tamamını kapladığını hissediyordum. Bana göre C segmentinden biraz üstte d segmentinden biraz altta bir araba olmuş. Zaten boyutları da bunu kanıtlıyor. Şehir içinde benden tam not aldıktan sonra, uzun yolu nasıl diye otobana çıktım. Gaza bastıkça gitmem demiyordu. Araba 160 km/s hıza gelmesine rağmen motor ve yol sesini içeriye almıyordu. Ayrıca yol tutuşu muhteşemdi. Virajlarda bir premium araba gibi güven hissi veriyor. Bir parantezde Elantra’nın frenlerine açmak istiyorum. O koca cüsseyi 90 km/s hızla giderken çok kısa bir mesafede durdurabildi.


Yazımın bu kısmına kadar okuduysanız zaten alınmaz demeyeceğimi biliyorsunuzdur. 2019 eylül ayı fiyatlarına göre Elantra hurda teşviki indirimiyle 100 bin liraya satılıyor. Pek çok markanın b segmenti araçları bile bu fiyattan daha fazla. Ayrıca Hyundai’nin yüksek kalite ve donanımı ucuza sattığını düşünüyürorum. Tabi bunda Hyundai’nin yerli üretim olmasının faydası da var. Konumuza dönecek olursak Bana göre Elantra orta sınıf C segmentinde alınabilecek en iyi arabalardan bir tanesi. Tam bir fiyat performans arabası olarak karşımıza çıkıyor.
Hyundai Elantra Alınır Mı?

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.