P0122 Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devresi Düşük Girişi Arıza Kodu

P0122 Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devresi Düşük Girişi Arıza Kodu

P0122 Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devresi Düşük Girişi Arıza Kodu

1996 yılında otomobillerde kullanılmaya başlanan OBD (araba bilgisayarı) aracın pek çok noktasında bulunan sensörleri izler ve aracın doğru çalışması için gerekli koşulları sağlar           

Araçlarımızda onlarca sensör bir uyum içinde çalışarak, bizlere verimli bir yakıtın yanı sıra yüksek performans sunar.Gaz kalebeği, aracın motorunda doğru yanma oluşabilmesi için gerekli havayı ayarlar. Böylelikle doğru bir hava/yakıt oranı oluşmuş olur. Gaz kelebeğinin konumu içeriye gönderilen havaya ne kadar yakıt gönderileceğini de belirler. Gaz kelebeğinin konumu ise bir sensör tarafından belirlenir. Bu sensöre gaz kelebeği konum sensörü (TPS) adı verilir.

P0122 Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devresi Düşük Girişi Arıza Kodu Nedir?

Aracın güç aktarım sistemi kontrol modülü (PCM)’ye, TPS tarafından sürekli bir voltaj sinyali gönderilir. Bu voltaj araç rölantide iken 5, tam gazda iken 4.5 volt değerindedir. Ancak bazı arızalar nedeniyle bu voltaj daha düşük seviyelerde gelebilir. Bu durumda PCM tarafından P0122 (Throttle Position Sensor/Switch A Circuit Low Input) hata kodu verilir.

P0122 Arıza Kodu Belirtileri

Rölantide dalgalanma
Hızlanmada zorluk, çekiş güçlüğü
Otomobili çalıştırırken zorlanma

P0122 Arıza Kodu Nedenleri

Eğer gaz kelebeği konum sensörünü yeni taktırdıysanız doğru takılmamış olabilir. Veya sensöre gelen kablolarda kopma, yırtılma ve kısa devre oluşmuş olabilir.
Gaz kelebeği konum sensörü arızalı olabilir
Aracın bilgisayarı (PCM) arızalı olabilir

P0122 hata kodu onarım ve tamir aşamaları

P0122 P0122 tp sensor a düşük giriş hata kodunu çözmeden önce, sensöre gelen kablolara el ve göz yardıymıyla kontrol edin. Bir kopukluk, çıkma veya kısa devre olmadığından emin olun.
Sensörü bir voltmetre yardımıyla ölçün. Eğer sensör direnci 4.5 volt altındaysa, sensör arızalı demektir.  Bu arıza kodunun en büyük nedeni sensörün bozulmasındandır. Bu sebeple sensörü değiştirmek en kolay çözüm yoludur.

Gaz kelebeği konum sensörü Honda, Renault, Toyota, Hyunda, Fiat, Volkswagen ve Ford gibi araçlar için 100 lira bir parça fiyatına sahiptir. Ayrıca ortalama 50 lira işçilik maliyeti ile değiştirilebilir.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.