P0121 Gaz Kelebeği Sensörü Tamiri / Anahtar A Devre Menzili / Performans Sorunu

P0121 Gaz Kelebeği Sensörü Tamiri / Anahtar A Devre Menzili / Performans Sorunu

P0121 Gaz Kelebeği Sensörü Tamiri / Anahtar A Devre Menzili / Performans Sorunu

P0121 arıza kodu, aracınızın gaz kelebeği konum sensöründen kaynaklanmaktadır. Arızası durumunda aracın performansına çok büyük etkisi olan bir arızadır.

P0121 arıza kodu OBD-II donanımı bulunan tüm araçlarda görülebilir. Genelde aynı çözüm yollarına sahip olmasına rağmen, bazı marka ve modele göre onarım adımları değişebilir. Bu sebeple aracınızı ECU ile diyagnostik cihazına bağladığınızda P0121 hata kodunu alıyorsanız, aracınız teknik servis bültenine göz atmalısınız.

P0121 Gaz Kelebeği Konum Sensörü / Anahtar A Devre Menzili / Performans Sorunu Arıza Kodu Nedir?

Araçlarda bulunan bilgisayar sisteminin adı, Güç aktarma sistemi kontrol modülü (PCM) denilmektedir. PCM tarafından aracın motorunda bulunan onlarca sensör denetlenir. Bu sayede aracın her bir parçası uyum halinde çalışır. Gaz Kelebeği Konum Sensörü (TPS) bu sensörlerden sadece bir tanesidir. Aracın motor hava girişinde bulunan gaz kelebeğinin doğru çalışıp çalışmadığını denetler. Aldığı bilgileri PCM’ye bildirir. Aracın vitesi boşta iken sensör’den PCM’ye 5 volt, tam gazda iken 4.5 volt elektrik sinyali gönderilir. Bu sayede PCM, yakıt basınç hattına doğru yakıt/hava karşımını sağlayabilmek için komut verir. Ancak araca yüksek gaz verilmesine rağmen elektrik voltajında düşme olmazsa, veya boşta iken yüksek voltaj gelirse, PCM tarafından P0121 (Throttle Position Sensor/Switch A Circuit Range/Performance Problem) hata kodu verilir.

P0121 Arıza Kodu Belirtileri

  • Aracınızın gösterge panelinde motor arıza işareti yanar
  • Gaza basınca egzozdan siyah duman çıkışı görülür
  • Araç çalışmayabilir
  • Aracın hızlanmasında zayıflık, çekiş güçlüğü görülür.

P0121 Arıza Kodu Nedenleri

  • Gaz kelebeği konum sensörüne gelen kablolarda bir kısa devre, açıklık veya kopma.
  • Gaz kelebeği konum sensörüde yanlış bağlantı
  • Konnektörde veya TPS’de korozyon

P0121 Arıza Kodu Onarım ve Tamir Aşamaları

Bir voltmetre yardımıyla sensöre bağlanın. Sensöreden gelen elektrik sinyalinin vites boşta iken 5 volt olup olmadığını kontrol edin. Eğer voltaj farklı geliyorsa TPS’yi değiştirin.

Bir osiloskop cihazı yardımıyla sensörün direncini ölçün. Olması gerektiği gibi osiloskop’un ibresini yukarı aşağı hareket ettiriyor mu? Eğer hareket algılanmazsa TPS’yi değiştirin.
Sensöre gelen elektrik sinyalinin kesinlikle akü voltajıyla yani 12 volt olmadığından emin olun.
Konnektörde su olup olmadığını kontrol edin. Varsa sensörü değiştirin. P0121 arıza kodunun çözümü için çeşitli özel aletlere ihtiyaç vardır. Bu sebeple aracınızı mutlaka yetkili serviste kontrol ettirmenizde fayda vardır.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.