Patlak Egzoz nasıl Anlaşılır?

Patlak Egzoz nasıl Anlaşılır?

Patlak Egzoz nasıl Anlaşılır?

İçten yanmalı motora haiz her aracın egzoz sistemi vardır. Egzoz’un amacı, motorda yandıktan sonrasında çıkan gazların süzülerek havayı kirletmesini engellemektir. Ek olarak egzoz sistemi içinde bulunan susturucu yardımıyla motorun çıkardığı gürültü engellenmiş olur.

Otomobil dizel, benzin yada lpg var etmez. Araçların motorları normalde fazlaca sesli çalışırlar. Şundan dolayı aracınızı çalıştırmaya başladığınız anda motor içinde bir dakika içinde yüzlerce patlama olur. Bu patlamalar fazlaca seslidir. Yalnız motor içinde kaldıkları için patlama sesleri dışarıya duyulmaz. Bunu elde eden şey ise egzoz içinde bulunan susturucudur. Aracın manifold denilen yerinden  patlamalar sonucu çıkan gazlar egzoz sistemine gönderilir. Egzozun içinde katalitik konvertör denilen bir parça vardır. Bu parçanın amacı, yanmış yakıtın zehirli gazlarını eleyerek, havaya minimum atık madde salmaktır. Egzoz emisyon dediğimiz olay budur.

Düzgüsel kullanımda bir egzozun ömrü 150 kilometre civarındadır. Uzun süre kullanımda egzoz çeliği sürekli oluşan ısı sebebiyle yıpranır. Ek olarak egzoz arabaların en alt kısmında yer aldıkların, aracın altını yere sürttüğünüzde genel olarak ilk darbe egzoz borusuna olur. Egzoz borusu bir yerlerinden delindiği süre belli başlı emareler verir. İşte delik egzoz borusunun sorunları

Patlak Egzoz’un sorunları

1)- Artan motor sesi: Aslen bu ses motordan değil, delik egzoz borusundan gelmektedir. Bazı durumlarda aracınızın motorundan da yüksek ses gelebilmektedir. Sesin egzoz yada motordan geldiğiniz anlamak için ” aracınızla yokuş aşağıya gider ayağınızı gazdan çekin, motor freni ile inerken artan bir ses var ise, bu egzozda meydana gelen sıkışmanın düzgüsel egzoz çıkışından değil, başka bir delikten sızmasından dolayıdır.” Ek olarak bu delik süre içinde açılır ve gelen ses artar. Eğer uzun süre onarım ettirilmezse egzoz oradan kırılır. Bu durumda aracınızdan sanki bir kamyon şeklinde ses gelmeye adım atar. Egzoz delinmesi yada kırılması durumunda egzozun hepsini değiştirmenize gerek kalmamıştır. İşini sağlam gerçekleştiren bir usta kopan yerden yada delinen yeri kaynatarak sızıntı gelmesini engelleyebilir. Böylelikle aracınızda gelen yüksek seste kesilmiş olacaktır.
2)- Gaz pedalının titremesi : Otomobillerin gaz pedalları gerilmiş bir halata bağlıdır. Egzoz delindiği süre aracın altında bir titreşim oluşturur. gaza bastığınız anda gaz pedalı titriyorsa bunun sorumlusu delik egzoz  borusu olabilir. Ek olarak delik büyükçe direksiyon simidinin titrediğini hissedebilirsiniz.
3)- Artan yakıt oranı : Aracınızın egzozu delindiğinde muhtemelen fazla yakıt tüketmeye başlayacaktır. Egzoz sisteminde meydana gelen bir kaçak aracınızın fazlaca yakmasına niçin olabilir.
4)- Arabanın hızlanmasında güçlük : Egzoz kaçırıyorsa aracınızın motorunun verimliliği düşecektir. Bu durumda aracınız performans yitirilmesine uğrayacaktır. Eğer otomobilinizde son zamanlarda bir performans (çekiş) kaybı var ise bunun sebebi sızdıran bir egzoz borusu olabilir.
5)- Alışılmadık koku : Otomobilinizin egzozu katalitik konvertör’ün öncesinde bir yerlerde delinmişse ve sızdırıyorsa motordan gelen zehirli karbonmonoksit gazı filtre edilmeden çevreye salınır. Aracınızda son zamanlarda değişik bir koku hissediyorsanız egzoz borusu manifold ve katalitik konvertör arasından sızdırıyor olabilir.
6)- Egzozu tıkayınca ses gelmesi : Aracınızı egzoz ustasına götürdüğünüz süre muhtemelen egzozu tıkayarak nereden kaçırdığına bakacaktır. Sizde otomobilinizi toprak bir zemine getirdikten sonrasında egzozun çıkışını ayağınızla yada elinizle tıkayın. İçeride sıkışan gaz çıkış için bir yer arayacaktır. Eğer egzozda delik var ise buradan çıkış yapmış olacaktır. Çıkışın olduğu yerde toz ve toprak kalkacağı için yerini saptamak kolay olacaktır.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.