P0119 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) Devre Aralıkları Arıza Kodu Çözümü

P0119 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) Devre Aralıkları Arıza Kodu Çözümü

P0119 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) Devre Aralıkları Arıza Kodu Çözümü

P0119 arıza OBD-II donanımı bulunan her araçta olabilir. Genel bir hata kodu olmasına rağmen onarım aşamaları marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir.

Aracınızı ECU bağlantısı ile bilgisayara bağlayıp, P0119 Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü devresi aralıklı (Engine Coolant Temperature Sensor Circuit Intermittent) arıza kodunu alıyorsanız, ECT yani motor soğutma suyu sıcaklık sensöründe bir arıza vardır demektir.

Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) Nedir ve Ne İşe Yarar

Güç aktarım sistemi kontrol modülü (PCM) tarafından, ECT’ye sürekli olarak 5 voltluk bir elektrik sinyali gönderilir. Sensör tarafından motor soğukken 5 volt, ısındıktan sonra 4.9 volt değerinde bir karşılık verilecektir.
P0119 Arıza Kodu Neden Olur? : Eğer ECT tarafından, PCM’ye gönderilen elektrik sinyali kesintili olursa aracınızda P0119 hata kodu belirecektir.
Motor suyu sıcaklık sensörü çoğu arabada motor bloğuna takılmış biçimdedir. Ancak bazı marka ve modellerde radyatöre ve aradaki hortumlara takılmış vaziyette olabilir. Bu sebeple aracınızın ECT sensörünü tamir etmeye başlamadan önce mutlaka yerini tespit edin.

P0119 Arıza Kodu Belirtileri

ECT sensörü motorun sağlıklı çalışabilmesi için çok önemli bir rol oynar. Bu sebeple arıza vermesi durumunda acilen tamir edilmesi gerekir. Aracınızda Motor Soğutma Suyu sıcaklık sensöründen kaynaklı P0119 arıza kodu varsa aracınızda şu belirtiler olabilir.
  • Motor soğukken sesli çalışma
  • Araçta tekleme ve hızlanmasında zorluk
  • Egzozdan yakıt kokusu gelmesi
  • Motorun hararet yapması
  • Radyatör fanının sürekli çalışması veya hiç çalışmaması

P0119 Arıza Kodu Nedenleri

  • Radyatör suyunun azalmış olması
  • Termostat arızası
  • ECT sensörü arızası
  • ECT sensör devresi kablolarında açıklık, kısa devre veya konnektör arızası

P0119 Arıza Kodu Tamir ve Onarım Adımları

Aracınızda P0119 arıza kodu varsa bunun çözüm yolunu bulmadan önce mutlaka aracınızın teknik servis kitapçığını okuyun. Burada ECT sensörüyle alakalı bilgiler verilecektir.
Onarım aşamalarına ilk olarak ECT sensörünün yerini belirleyerek başlayın. Aracınızı ECU bağlatısı yardımıyla bilgisayara bağlayın. P0119 arıza kodunu silin. Aracınızın motoru bir süre çalıştırıp yeniden ECU ile bilgisayara bağlayın. Eğer kod tekrar belirmişse ECT ile alakası var demektir.
Bir sonraki adım ECT’nin yerini belirleyin ve sensöre gelen kablolarda bir kopma, yanma, açıklık veya kısa devre olup olmadığını kontrol edin. Eğer kablolarda sağlamsa bir sonraki adım olan sensör arızasını teşhis etmeye geldi.
Sensörü fişinden çıkartın. Bir volt metre yardımıyla direncini ölçün. Eğer sensör 5 voltluk direnci karşılamıyorsa veya aralıklık olarak karşılıyorsa sensörünüz arızalı demektir. Bu durumda tek yol sensörü değiştirmektir.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.