P0118 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) Devre Yüksek Girişi Arıza Kodu Çözümü

P0118 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) Devre Yüksek Girişi Arıza Kodu Çözümü

P0118 Motor Soğutma Suyu Sıcaklık Sensörü (ECT) Devre Yüksek Girişi Arıza Kodu Çözümü

Bu diyagnostik arıza kodu genel bir güç aktarım arıza kodudur. Onarım aşamaları Marka ve modele göre değişiklik gösterse’de genelde aynı çözüm yolu vardır.
Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü, aracın motoruna giren ve soğutulmak üzere radyatöre gönderilen suyun sıcaklığını sürekli takip ederek, aracın bilgisayarına bildirir. Aracın güç aktarım kontrol sistemi (PCM) motorun yakıt verimliliği ve performansını ayarlayabilmek için bu verileri sürekli analiz eder ve diğer sensörlerle uyumlu halde çalışmasını sağlar.

P0118 arıza Kodu Nedir?

PCM’den, sensöre sürekli olarak 5 voltluk bir elektrik akımı gönderilir. ECT (Motor soğutma suyu sıcaklık sensörü) hava soğukken 5 volt, sıcakken 4.9 volt direnç ile karşılık verir. Böylelikle aracın bilgisayarı, doğru çalışma için gerkeli olan koşulları yerine getirir. Ancak araç bir kaç dakikadır çalışıyorsa ve gelen elektrik direnci düşmüyorsa, PCM tarafından  P0118 ect devre yüksek girişi (Engine Coolant Temperature Sensor Circuit High Input) hata kodu verir.

P0118 Arıza Kodu Belirtleri

  • Artan yakıt tüketimi
  • Aracın çalışmasına zorlanma
  • Egzozdan siyah duman çıkması
  • Motorda gürültülü çalışma

P0118 Arıza Kodu Nedenleri

  • ECT sensöründe bağlantı zayıflığı
  • ECT sensörü arızası
  • ECt sensörüne gelen kablolarda deforme, kopma ve ya kısa devre
  • Arızalı termostat
  • PCM hataları

P0118 Arıza Kodu Çözümleri

Aracınız bu arıza kodunu veriyorsa önce ECT sensörünün bulunduğu yeri bulun. Sensöre gelen kabloları el ve göz yardımıyla kontrol edin. eğer kablolarda bir arıza yoksa, sorunun kaynağını bulabilmek için özel aletlere ihtiyacınız vardır. Bu sebeple zaman kaybetmeden bir servise gitmenizde fayda vardır. P0118 arıza kodu genelde motor soğutma suyu sıcaklık sensörü arızalarından dolayı kaynaklanır.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.