Alfa Romeo 155

Alfa Romeo 155

Alfa Romeo 155 Nasıl Bir Araba? Kullanıcı Yorumu

Alfa Romeo 155, D segmentinde 1992 ve 1998 yılları arasında üretilmiş büyük sınıf ancak spor bir otomobildir.
Aslında her şey BMW’nin 3 serisini yenilemesinin ardından başladı. Özellikle Avrupa pazarında 3 serisi ile büyük satış rakamları yaşayan BMW’nin neredeyse hiç rakibi bulunmuyordu. Pazardaki bu paydan yer almak isteyen Alfa Romeo 164 modelinin yerine 1992 yılında 155’i piyasaya sürdü. 155 dışardan bakıldığında sportif ama büyük bir aile otomobiliydi. Kağıt üzerinde bakıldığında BMW 3’ten aşağı kalır bir yanı yoktu. Aslında Fiat ailesinin içerisindeki Alfa Romeo 155 ile hatrı sayılır satış rakamlarına ulaştı.
Hazian 1992’de Alfa Romeo 155, 1.8, 2.0 litre hacminde Twin Spark 4 silindirli motorlarıyla piyasaya çıktı. Daha fazla performans isteyenler için ise 6 silindirli 2.5 litre hacminde motor seçeneğide sunuldu. Ancak bu motorlu Alfa Romeo 155 neredeyse hiç satılmadı. İlk nesil alfa Romeo 155 ile istediği rakamlara çıkamayan Alfa Romeo 1995 yılında ikinci nesil 155’leri piyasaya sürdü.
Alfa Romeo 155, piyasaya çıktığı ilk günde o zamanlara göre, oldukça ileri olan bir teknolojiyle pazarda yer aldı. Sadece belirli markalarda yer alan, ABS, Sürücü Hava Yastığı, Hidrolik direksiyon, alaşımlı jantlar ve deri vites ile direksiyon simidi gibi donanımlara sahipti. Ayrıca 1995 yılında piyasaya çıkan Alfa Romeo 155 daha agresif tasarıma sahip olmuştu. Birinci nesile göre daha kabarık bir görüntü, beş kollu 16″ alaşımlı jantlar, arka spoyler ve marşpiyel eklenmiştir.

Alfa Romeo 155 Kronik sorunları, alırken dikkat edilmesi gereken şeyler
Alfa Romeo 155’in içerisinde kullanılan malzeme kalitesi birinci sınıftır. Ne de olsa üretildiği yıllarda premium pazarında yer almaya çalışmıştır. 1998 yılında üretimine son verilerek, 156 modeline geçilmiştir.
Almak istediğiniz 155’in geçmişini bilmek çok önemlidir. Çünkü sportif bir araba olan 155’in nasıl kullanıldığını bilmek çok önemli. Halk arasında kırılgan mekanik yapıları olduğu söylense de bunun aslı yoktur. 1.8 ve 2.0 litre hacimli motorlarda kronik bir sorun bulunmuyor. Ancak 2.5 V6 motor olanların üst kapak contası yaktığı ve hararet sorunuyla karşılaşıldığı bilinen bir gerçek.

Alfa Romeo 155 kullanıcı yorumu

Hafta sonu 1997 model 2.0 bir Alfa Romeo ile sürüş yapma imkanı buldum. Aracın içerisine oturduğunuzda premium hissini veriyor. Malzeme kalitesi oldukça iyiydi. Koltukları rahat ve yol görüşü çok güzeldi. Yani emsali olan bir BMW 3’den emin olun hiç bir eksiği yok. 2.0 litre hacimli 150 beygir gücündeydi. 185 Nm tork gücündeki motoru aracın ani hızlanmaları için bana yeterli geldi. 155’de en çok dikkatimi çeken şey yalıtımı oldu. O kadar yüksek devirlere ve hızlara çıkmama rağmen arabanın içerisinde ses yoktu. Virajlarda yol tutuşu çok iyi, sert süspansiyonlar işini oldukça iyi yapıyor. Ancak sert süspasiyonların dez avatantajı araba ile engebeli yollarda giderken, tüm her şeyi hissediyorsunuz. Klimasını denemek için açtığımda buz gibi üflüyordu.

Alfa Romeo 155 Alınır Mı?

Şuan için Alfa Romeo 155, Türkiye’de 12-13 bin lira civarında bir paraya satılıyor. Bu paraya böyle kalitede bir araba almak hayal gibi bir şeydir. Ama piyasasının olmadığını unutmayın. Motor parçaları da öyle her fiatla uyumlu değil. Bu sebeple özellikle küçük şehirlerde yaşarken bu arabayı almak isteyen varsa bunları göz önünde bulundursun.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.