Yağ Kontrol Valfi (OCV) Nedir? Arıza Belirtileri Ve Tamiri

Yağ Kontrol Valfi (OCV) Nedir? Arıza Belirtileri Ve Tamiri

Yağ Kontrol Valfi (OCV) Nedir? Arıza Belirtileri Ve Tamiri

Yağ kontrol valfi değişken zamanlama sistemine sahip motorlarda yaygın olarak kullanılır. Motorun sağlıklı çalışması için gerekli yağ miktarının ayarlanmasında kullanılan bir parçadır. 

Yağ Kontrol Valfi Ne işe Yarar

Yağ kontrol valfi (OCV) nedir sorusuna verilecek en basit cevap, motora gönderilen yağın basıncını ayarlamaktır. Biraz açmak gerekirse, motor çalışma hızına göre farklı seviyelerde yağa ihtiyaç duyar. Motorda bulunan motor çalışma hızı sensörü tarafından aracın beynine (ECU) sürekli bilgi aktarımı olur. ECU tarafından yağ kontrol vanasına (OCV), motora ne kadar yağ pompalanacağı hakkında bilgi gönderilir. Bu parçanın bir diğer görevi de sistem geciktirme yöntemini kullanarak eksantrik mili ve açısını ilerleterek motor performansını kontrol etmektir. Valf sayesinde motorun performansı ve yakıt verimliliği sürekli kontrol altında tutulur.

Yağ Kontrol Valfi Arızası Belirtileri

Yağ kontrol vanası sorunları varsa muhtemelen bir kaç belirti verecektir. Bunlardan en çok görülenleri aracınızın hızlanmasında yavaşlık görülecektir. Motor freni diye tabir edilen motorun aracı yavaşlatması mümkün olmayabilir. Ayrıca vallf arızası nedeniyle aracınızda garip bir yanık kokusu olabilir. Eğer yağ kontrol vanasında bir sorun varsa, aracınızın gösterge panelinde arıza lambası işareti yanacaktır. Ayrıca arızası durumunda motorun üzerinden yağ kaçakları olmasına neden olabilir.
Ayrıca yağ kontrol vanası arızalı olduğu için motorun içerisine istenilen düzeyde yağ çekilemez. Bu durumda aracınızın motoru daha az yağ ile çalışır. Bu durumda aracınızın motorunun tamamen ölmesi olasılıklar arasındadır. Yağ kontol valfi arızasının bir diğer belirtisi yakıt sarfiyatının çok ciddi düzeyde artmasıdır. Eğer aracınızda yağ kontrol valfi arızası varsa, bu sorunu fazla bekletmeden çözmek gerekir.

Yağ Kontrol Valfi Neden Arızalanır?

Yağ kontrol vanasının içinden sürekli yağ geçişi olur. Aracınızın bakımlarını zamanında yaptırmadığınız zaman, motor içerisinde bulunan zamanla kirlenir. Yağ içerisinde biriken tortular, yağ kontrol vanasının içerisinde pislik birikmesine neden olur. Bir süre sonrada yağ kontrol vanası biriken kir nedeniyle sıkışarak işlevini yerine getiremez hale gelir. Eğer yağ kontrol vanasının arıza yapmasını istemiyorsanız aracınızın motor yağını her yıl veya 10 bin kilometrede bir değiştirmeyi ihmal etmeyin.

Yağ Kontrol Valfi Arızası Onarım ve Tamiri

Bu parça pislik veya kir nedeniyle arıza yaptığı zaman, işini bilen bir usta tarafından yerinden sökülerek, benzin ile yıkanması gerekir. Ancak yerine takılmadan önce mutlaka açılıp kapandığından emin olunmalıdır. Valfin içerisinde bulunan yay sitemi arıza yaptığı zaman, tamiri mümkün değildir. Yağ Kontrol Valfinin fiyatı marka ve modele göre değişiklik göstermekle birlikte Toyota Corolla, Honda Civic, Renault Megane, Opel Astra, Volkswagen Jetta, Passat gibi araçlar için 250 lira ile 400 Lira arasında bir paraya satılmaktadır. Yağ Kontrol valfi arızası Toyota’nın VVT-I motorlarında daha fazla rastlanılan bir durumdur.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.