Frene Basınca Araba Sağa Veya Sola Neden Çeker?

Frene Basınca Araba Sağa Veya Sola Neden Çeker?

Frene Basınca Araba Sağa Veya Sola Neden Çeker?

Aracımızla fren yaparken bazı arızalar ortaya çıkabilir. Fren sisteminde bir arıza olduğu zaman arıza belirtilerini fark etmek diğer arızalara göre daha kolaydır. Çünkü sürüş performansını ciddi derecede etkiler.
Fren yapmada yaşanan en yaygın problemlerden bir tanesi frene basıldığı zaman aracın sağa veya sola çekmesidir. Genellikle aracın direksiyonunun hangi yöne çektiğinin bir anlamı yoktur. Çünkü iki tarafa da çekebilir. Örneğin bir frene basmada sola çeken araba diğer basmada sağa çekebilir.

Frene Basınca Sağa ve Sola Çekmesinin sebebi Nedir?

Bu tür problemler ortaya çıktığı zaman muhtemelen aracınızın fren sistemindeki balatanın arızalı olduğu anlamına gelir. Aracımızın fren sistemi balataların, diskleri sıkıştırarak durdurmasını sağlar. Ancak fren sistemi içerisindeki yaylar bazen kırılabilir. Bu durumda fren tutmaz olur. Tekerleklerdeki frenlerden bir tanesinin tutmaması durumunda araç frenin tuttuğu yöne doğru çekmeye başlayacaktır.
Çekme probleminin diğer bir nedeni de frenlere gelen hortumlarda oluşan arızalardır. Frene bastığımız anda hortumlar içerisinden yüksek basınçlı hidrolik yağı ile balatalar diski sıkar. Ancak frenlerden birisine gelen hortumlarda bir sıkışma olması durumunda, o tekere gelen hidrolik yağı geçemez. Bu durumda fren tutmaz hale gelir. Diğer tekerde frenler sağlıklı işlerken, hidrolik yağının gelmediği tekerlekte frenleme işlemi tamamlanmaz. Bu durumda aracınız yine fren tutan yöne doğru çekmeye başlayacaktır. Bazı durumlarda ise fren hortumu içerisindeki yağ basıldığı zaman sıkışabilir. Bu durumda balatalar diski bırakmaz. Siz ayağınızı frenden çekmenize rağmen frenler aracı durdurmaya çalışır. hangi tekerlek sıkıştıysa araç o yöne doğru çekmeye devam edecektir.
Aracınızı çekme problemi ile sanayiye götürmeden önce sorunun neyden kaynaklandığını kendiniz biraz çözmeye çalışın. Çünkü süspansiyon arızaları, tekerlerden birisinde veya bir kaçında meydana gelen basınç kaybı (teker havasının inmesi) aracınızın sağa veya sola kaymasına neden olabilir.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.