P0116 Ect Devre Sınırı /Performans Sorunu Arıza Kodu Ve Çözümü

P0116 Ect Devre Sınırı /Performans Sorunu Arıza Kodu Ve Çözümü

P0116 Ect Devre Sınırı /Performans Sorunu Arıza Kodu Ve Çözümü

Motor Soğutma Suyu Sıcaklığı Sensörü (ECT), sürekli olarak radyatör içerisinde bulunan soğutma suyu ile temasta olan bir termistördür.
ECT sensörü, soğutma suyu hortumlarında veya radyatör girişinde bulunur. Motora gönderilecek suyun sıcaklığını kontrol ederek, motorun verimli ve performanslı çalışması için güç aktarma kontrol modülüne (PCM) bilgi verir. PCM ile ECT arasında sürekli olarka 4.9 ve 5.0 voltluk bir elektrik akımı vardır. Motor soğukken bu elektrik akımının direnci 5 iken su sıcaklığı düşükken 4.9 volt değerindedir.
Motor suyu sıcaklığını değiştikçe, gönderilen voltajın değeri de değişecektir. PCM, sürekli olarak bu ısı değişikliklerini izler ve yakıt verimliliği için soğutucu sıcaklığını belirler. Motor suyu düşük olduğunda sensör direnci yüksek, düşük olduğunda yüksektir.
 
P0116 Arıza kodu Nedir?: PCM, ECT sinyal devresinde sıcaklık değişikliklerin görmeyi bekler. Motorun ısınmasıyla birlikte voltajda hızlı bir değişiklik görürse veya ECT sinyalinde bir eksilik olduğunu algılarsa P0116 arıza kodunu verir. Aracın ECU sistemine bağlanıldığında P0116 ect devre sınırı /performans sorunu (Engine Coolant Temperature (ECT) Sensor Circuit Range/Performance) arıza kodu verilecektir.

P0116 Arıza Kodu Belirtileri

  • Aracın gösterge panelinde arıza lambası yanar
  • Performans kaybı görülür.
  • Egzozdan siyah duman çıkar
  • Vites boşta iken ve araç rölantide çalışırken stop edebilir.
  • Yanlış ateşleme olabilir.

P0116 Arıza Kodu Nedenleri

  • Termostat açık kalmış olabilir.
  • ECt sensörü kablolarında kısa devre, açıklık veya bağlantı hataları
  • PCM arızaları

P0116 Arıza Kodu Çözümü ve Onarımı

Soğutma suyu sıcaklık sensörünün değerini motor soğukken bir tarayıcı yardımıyla okuyun. Bu sırada sensörün verdiği değer ortam sıcaklığı ile aynı olmalıdır.
eğer çıkan sonuç ortam sıcaklığından daha düşükse ECT direncinin aralıklı olarak yüksek olduğunu gösterir.
P0116 hata kodu genelde sensörün kendisinden kaynaklanmaktadır. Sensörün tamiri mümkün değildir. Bu sebeple sensörü kendisinin değiştirilmesi gerekebilir. Ancak sensörü değiştirmeden önce mutlaka kabloların sağlamlığından emin olun. Sensörün kendisinin arızalı olduğunu anlamak için, PCM’ye bağlanarak sensörü çıkarın. Sensör çıktığında değerler değişiyorsa, sensörün kendisi arızalı demektir.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.