P0115 Motor Suyu Sıcaklık Sensörü Arıza Kodu Nedenleri Tamiri Ve Çözümü

P0115 Motor Suyu Sıcaklık Sensörü Arıza Kodu Nedenleri Tamiri Ve Çözümü

P0115 Motor Suyu Sıcaklık Sensörü Arıza Kodu Nedenleri Tamiri Ve Çözümü

P0115 arıza kodu genel bir güç aktarım kodu olmasına rağmen, OBD-II donanımı bulunan araçlarda mevcuttur. Onarım ve tamir adımları marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir.

Otomobillerin veya her türlü içten yanmalı motorlu aracın soğutma sistemi bulunmaktadır. Soğutma sistemini devreye geçiren pek çok sensör mevcuttur. Bu sensörlerden bir tanesi de motor suyu sıcaklık sensörüdür. (Engine Coolant Temperature Sensor (ECT) ) Motor suyu sıcaklığını belirleyerek aracın ECU’suna sürekli olarak bilgi verir. ECU’da bu sayede radyatör fanı, ve termostatın ne zaman açılacağına karar verir. Bu sayede aracınız doğru bir şekilde soğutma sistemine sahip olmuş olur.

Ancak ECT sensörünün karmaşık ve devreden oluşur.  ECT, aracın bilgisayarına sürekli olarak elektrik akımı gönderir. Normal şartlarda bu akım 4.9 ile 5.0 volt arasındadır. Soğuk havalarda bu voltaj yüksek, sıcak havalarda ise düşük seviyededir. Güç kontrol modülü (PCM) bu voltaj sinyallerinde anormal bir değişiklik belirlerse aracınızda P0115 motor suyu sıcaklık sensörü (ECT) devre arızası kodunu verecektir. Bu kod diyagnostik cihazında, ‘ P0115 Engine Coolant Temperature Sensor Circuit Malfunction‘ olarak görünecektir.

P0115 Arıza Kodu Belirtileri

Aracınızda bu arıza kodunu veriyorsa pek çok belirti verecektir. Soğutma sistemiyle alakalı olan bu arıza kodunun başlıca belirtileri;

  • Motor arıza işaretinin yanması: Aracınız sensör arızalarında, gösterge panelinde motor arıza lambasını  yakacaktır.
  • Sabahları Zor Çalışması: Sabah ilk çalıştırmada aracınız marşı almakta zorlanabilir.
  • Egzozdan Siyah Duman Çıkması: ECT arızasında motor istenilen sıcaklıkta çalışmadığı egzozdan çıkan duman siyah renkte olacaktır.
  • Hararet göstergesinde gariplik: Hararet göstergesi olması gerekenden daha düşük veya yüksek olabilir. Çünkü bu gösterge ECT sensörü ile bağlantılıdır.

P0115 Arıza Kodu Nedenleri

P0115 hata kodunun çıkmasına pek çok şey neden olabilir. Ancak bu nedenler arasında en çok karşılaşılanları

  • Sensöre gelen kablo ve konnektörlerde arıza olabilir.
  • PCM’ye voltaj gönderen kablolarda bir açıklık, kısa devre veya kopma olabilir.
  • PCM (Motor güç kontrol modülü) arızalı olabilir.

P0115 Arıza Kodu Çözümü, Onarımı ve Tamiri

İlk olarak sensöre gelen kablolara el ve göz ile bir hasar var mı diye kontrol edilmelidir. Ardından bir tarayıcı yardımıyla radyatörde bulunan motor suyunun sıcaklığını ölçün. Eğer motor suyu sıcaklığı olması gerektiği derecedeyse sorun ECT sensöründe demektir.
Sensöre gelen kabloları bir voltmetre yardımıyla ölçün, gelen voltajın 5 volt olduğundan emin olun. Eğer voltaj düşük veya fazla ise sorunun PCM’den olduğunu unutmayın. ECt sensörü arızalı ise tamiri mümkün değildir. Zaten pahalı bir parça olmayan bu sensörü değiştirmeniz gerekmektedir.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.