Otomatik Şanzıman Yağı Kaç Kilometrede Değişir?

Otomatik Şanzıman Yağı Kaç Kilometrede Değişir?

Otomatik Şanzıman Yağı Kaç Kilometrede Değişir?

Otomobillerimizde iki türlü şanzıman bulunmaktadır. Bunlar manuel ve otomatik olarak ikiye ayrılırlar.

Şanzımanlar aracımızın motor gücünü tekerleklere aktaran, çok karmaşık çark sistemlerinden oluşan bir parçadır. Manuel vitesli araçlarda kas gücüyle vites değişimi yapılırken, otomatik şanzımanlarda bu kendiliğinden olur. Hangi şanzıman tipi olursa olsun, çok hareketli parçalar olduğundan sürekli yağ içerisinde çalışırlar.

Şanzıman yağı sürtünmeyi azaltarak, şanzıman dişlilerinin aşınmasını engeller. Ayrıca hareket nedeniyle oluşan ısınmanın da önüne geçer. Çok dayanıklı bir yapıda olan şanzıman yağı kullanım nedeniyle özelliğini yitirir. Bu sebeple belirli periyotlar halinde değiştirilmesi gerekir.

Şanzıman yağı ne kadar sürede değişmeli?

Çoğu otomobil üreticisinin servis el kitabında şanzıman yapının 150 – 160 bin kilometrede değiştirilmesi yazar. Ancak bu değiştirilme periyodu aracın sürekli uzun yolda çalıştığı varsayılarak hazırlanmıştır. Uzun yolda şanzıman üzerine fazla yük binmez bu sayede yağın değişim süresi de artar. Ancak şanzıman üzerine çok fazla yük bindiği trafik koşullarında yağın değişiminin süresi daha kısalmalıdır. Mesela sürekli dur kalk trafikte seyir eden bir aracın şanzıman yağı, sürekli uzun yolda giden bir araca göre yarı yarıya daha çabuk eskiyecektir. Bu sebeple şanzıman yağınızın kullanım şekline göre bir ömrü vardır. Şehir içinde kullanılan araçlarda şanzıman yağı 60 ile 90 bin kilometrede, sürekli uzun yolda kullanılan araçlarda 160 bin kilometrede bir değiştirilmesi gerekmektedir.

Şanzıman yağının eskidiği nasıl anlaşılır.

Otomatik şanzımanlı araçlarda yağ eskidiği zaman bazı belirtiler vermektedir.
Vites değişimi sırasında ses gelmesi: Eskiyen yağ zamanla akışkanlığını kaybeder. Eskidiği içinde araç vites değişimi sırasında sürtünme artacağı için, vites geçişlerinde ses gelebilir.
Geri kaçırması: Otomatik vitesli bir aracı D’ye aldığınız zaman yokuşlarda aşağı veya yukarı kaçırmaması düşünülür. Ancak şanzıman yağı eskiyince dişliler üzerinde baskı daha çok artar. Bu durumda aracınızın yokuşlarda geri kaçırmasına neden olabilir.
Vites geçişlerine zorlanma: Her ne kadar aracınız vitesleri otomatik olarak değiştirse de, vites geçişlerinde bir zorlanma olduğunu hissedebilirsiniz. Vites geçişleri sırasında ses gelebilir. Kayganlık olmadığı için dişliler arasında geçişler zorlanır. Bu durumda otomatik vitesli aracınız geçişlerde zorlanma yaşayabilir.

Bu yukarıda saydıklarımızdan en az bir tanesini bile yaşıyorsanız, şanzıman yağının değiştirilmesi zamanı gelmiştir. Ancak bu saydıklarımız başka arızaların belirtisi olabilir. Bu sebeple işini bilen bir usta tarafından görülmesinde fayda vardır.

Şanzıman yağı değişimi ne kadar tutar?

Şanzıman yağı değişimi düşük maliyetli bir işlemdir. Şua piyasada bulunan en iyi otomatik vitesle uygun şanzıman yağının fiyatı 200 lira civarında, yaklaşık 50 liralık bir el işçiliği karşılığında aracınızın şanzıman yağı değiştirilebilir. Toplamda 250 lira civarında tutacak bu değişim için aracınızı riske atmaya gerek olmadığını düşünüyorum.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.