Renault Safrane Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu

Renault Safrane Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu
Renault Safrane Nasıl Bir Araba, Alınır Mı? Kullanıcı Yorumu
Renault’un D segmentinde lüks sınıfı otomobilleri arasında yer alan Safrane aslında hak ettiği değeri görememiş bir otomobil.

D segmenti, otomobil pazarının belkide en acımasız olduğu yerlerden bir tanesi. Nice kaliteli otomobiller pazarda yer bulamadığı için üretimden kalktı. Renault Safrane ise bunlardan sadece bir tanesi. Orta sınıf olarak üretilen Safrane oldukça kaliteli bir otomobildi. Ülkemizde olduğu gibi dünyanın hiç bir yerinde hak ettiği değeri bulamayıp üretimden kaldırıldı. Safrane üretildiği dönemlerde alınabilecek en lüks otomobillerden bir tanesidir. Kasasına şöyle uzaktan baktığınızda çok hoş bir yapısı vardır. Hatchback sedan karşımı bir otomobil.

Peki ya Safrane nasıl bir araba?

1993 yılında ilk üretilen modellerde 2.0, 2.2 ve 3.0 V6 benzinli motorlar ve 2.5 turbo dizel seçenekleri mevcuttu.
1996 yılında ikinci nesilleri üretilen Safrane 2.0 ve 2.5 motor seçenelerine kavuşmuş oldu. 1993 yılının Şubat ayında ilk üretilen safraneler 2.0, 2.2 dört silindirli ve 3.0 V6 benzinli motorlar ile yollara çıktı. 2.0 litre hacimli motorlarda yalnızca RT paket mevcuttu, ancak daha sonraları Safrane’ın fiyatını daha düşürebilmek adına 1993 Mayıs ayında RN paketi çıktı. RT pakette standart olan klima, RN’de bulunmuyordu.
1994 yılının Mart ayında 2.2 litrelik dört dilindirli RN, RT, RT Executive ve Executive paketleri ile yollara çıktı.

1996 yılının sonlarında Renault ile Volvo iş birliğine giderek  3.0 V6 benzili motorlardan vazgeçilerek, Volvo otomobillerinde kullanılan 2.5 litrelik 5 silindirli motorlarla piyasaya sürülmeye başlandı. Aynı zamanda aracın ön ve arkasında makyaj yapıldı. İç mekanda kullanılan malzeme kalitesi artırıldı. Aslında Safrane tüm rakiplerine göre daha kaliteli bir malzeme yapısına sahipti. Ancak düşük satış rakamları nedeniyle 1999 yılında üretimi durduruldu.  En dolu paketini baz alırsak elektrikli aynalar, elektrikli ayarlanabilir koltuklar. Sürücü ve yolcu hava yastıkları, ABS, 4 cam otomatiği, 4 tekerden disk fren, uzaktan kumandalı kapı kilidi, hız sabitleyici, dijital klima, yol bilgisayarı gibi pek çok özelliğe sahipti. Renault Safrane’da sürücü ve yolcuların konforu için her şey düşünülmüştü. Arka camlarda güneşlik, kapı kollarında kapalı saklama bölmeleri, arka havalandırma mazgalları gibi pek çok detay bundan 20 yıl önce düşünülmüş.

Renault Safrane Kullanıcı Yorumu

Geçtiğimiz hafta sonu 2.5 litre hacimli Volvo motorlu bir Safrane ile uzun bir sürüş keyfine varma şansını yakaladım. Araçta 5 silindirli 163 beygir gücünde canavar gibi motor bulunuyordu. Safrane’ın içine oturduğumda bundan 20 yıl önce böyle kaliteli bir otomobilin yapılmış olabileceğini hayretle gördüm. Hani tok kapı sesi derler ya. Safrane bunu size tam olarak sunuyor. Elektrikli koltuklarını kendime göre ayarladıktan sonra marşa bastım. Motorun kükremesini sonuna kadar hissedebiliyorsunuz. Şehir içinde test ederken yokuşlarda dur kalk yaptım. Bırakın bayılmayı istediğim  viteste istediğim yokuşu çıkabiliyordum.  Birazda hız performansını denemek adına Ankara Kuzey çevre otobanında test ettim. Aracın ibresi 200 km/h ulaşmasına rağmen, üzerindeki kontrolümü tam anlamıyla sağlayabiliyordum. Yola oturan araba derler ya hani Safrane bu tabire uyan arabalardan bir tanesi. Virajlarda savrulma hissi olmuyor. 110 km/h keskin bir viraj dönmeme rağmen, arabada bir esneme dahi olmadı.

Performans olarak benden tam not aldıktan sonra biraz da iç donanımı test etmek istedim. Klimasını çalıştırdığımda kısa süre içerisinde Ağustos sıcağında arabanın içini buz gibi yaptı. Sanıyorum klima bakımları tam ve zamanında yapılmıştı. Ama klima kompresörünün güçlü olduğunu anlayabiliyordum.

Renault Safrane Alınır Mı? 

Yedek parça olarak hiç bir sıkıntısı yok. Parça fiyatları D segmenti bir arabadan fazla değil. Ancak en yeni Safrane artık 20 yaşında olduğu için size elektrik arızaları açacaktır. Bu da canınızı sıkabilir. Sanayiden çıkmaz lafı işte buradan gelmektedir. Böyle çok donanımlı arabaların elektronik parçaları eskidikçe sorun çıkarıyor. Ama bu sadece Safrane için değil, emsalindeki tüm arabalar için geçerli bir gerçek.
Temiz kullanılmış bir Renault Safrane bulursanız uygun fiyatı ve yüksek kalitesi nedeniyle tercih edebilirsiniz. Neredeyse Tofaş parasına böyle bir kaliteye binme şansı yakalayabilirsiniz.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.