Fiat Albea 1.3 Multijet nasıl bir araba? Kullanıcı Yorumları

Fiat Albea 1.3 Multijet nasıl bir araba? Kullanıcı Yorumları

Fiat Albea 1.3 Multijet nasıl bir araba? Kullanıcı Yorumları

Fiat markasının bir zamanlar peynir ekmek şeklinde satılan modeli olan Albea’nın 1.3 multijet kısaca dizel olanını inceleyeceğiz. 

Ilk olarak Albea’nın tarihinden birazcık bahsedelim. Fiat Albea dizel motorlu olan modeli 1.3 multijet’i vatanımızda ilk olarak 2003 yılı sonlarında satışa sundu. Kısaca alabileceğiniz en eski 1.3 mj Albea, model olacaktır.  2004 – 2007 yılları aralığında satılan Albeaların Active, Dynamic, EL ve SL modelleri satışa sunulmuştur. Bu paketler içinde en dolusu EL iken en boş donanımlısı ise Active’dir. Albealar 2005 senesinde makyaj geçirmişlerdir. İlk albeaların ön farları düz iken, 2006 model olanların ise kavisli bir yapısı vardır. 2007 senesinde Albea Sole olarak satışına devam edilmiş, 2012 senesinde ise üretimi durdurularak sıfır satışı kapatılmıştır. Üretildiği dönemlerde bilhassa vatanımızda satış rekorları kırmıştır.

Fiat Albea Performans ve Donanım

1.3 Multijet motorlu Albeaların iki tür motor seçeneği vardır. Bunlardan ilki 70 beygir, 180 Nm tork ikincisi ise 95 beygir ve 240 Nm tork güç üreten varyasyonları vardır. Benim ortalama 3 senedir kullandığım model 70 beygirlik olanlarından. Performans olarak sizi oldukça doygunluk edecek bir araçtır. Yakıt tüketimi ise oldukça makul. Kent içi 7 litre kent dışı 5 litre yakıt tüketimi var. Kısaca araca son olarak ne vakit mazot aldığınızı unutuyorsun. 1.3 multijet motor aslına bakarsan dünyada sağlamlığı, performansı ve sorunsuzluğuyla nam salmış bir motordur. Araca rutin bakımlarını yaptığınız sürece kolay kolay sizi yolda bırakmaz.  Rampalarda bayılma şeklinde bir problemi olmuyor. Albeaların bazı modellerinde Klima, ABS, çift hava yastığı, dört cam otomatiği şeklinde donanımlar bulunuyor. Sadece benimki active olduğundan bu saydıklarımdan asla birisi yoktu. Yalnız ilkin 1 hava yastığı ve ön cam otomatiği mevcuttu.

Fiat Albea 1.3 Multijet Kullanıcı Yorumu

İnternette pek oldukca şahıs 1.3 dizel motorlu Fiat Albea hakkında kullanıcı yorumları arıyor. Bende 3 yıl bu aracı kullandığım için yanıt verme zorunluluğu hissettim. Aracın içerisi oldukça geniştir. Albea’nın arka koltuklarına oturduğunuzda dizleriniz ön koltuğa, oldukca uzun bir şahıs olmazsanız değmez. Bizim şeklinde bir ayağı köyde olanlar için bagaj oldukca mühim, Albea’nın bagajı oldukça geniş. 515 litrelik bir bagajı var ki dünyaları sığdırabilirsiniz. Motorun oldukca performanslı olduğundan daha ilkin bahsetmiştim. Kolaylıkla 150 km ve üstü hızlara çıkabiliyor. Sadece bu hızlarda Albea güvenli bir otomobil değil. Yerden yüksek olması devamlı bozuk yollara girenler için bir avantaj sağlıyor. Sadece bu yükseklik süratli yolculuklarda dezavantaj sağlıyor. Yerden yüksek olması sebebiyle yol tutuşu zayıf kalıyor. Fakat bana bakılırsa bir Albea almak istiyorsanız umduğunuz şey yüksek hızlarda kullanmak olmamalı. Ses yalıtımı orta seviyede diyebiliriz. Albea’nın bir öteki artı özelliği ise süspansiyon sistemi. Bozuk yollarda ve kasislerde yumuşak bir geçiş sağlıyor. Kabin içine bozuk yollarda fazla hissettirmiyor. Bana bakılırsa Albea’nın en fena yönlerinden bir tanesi de ön göğsü. Ön göğüs oldukca yüksekte olduğundan görüşü kısıtlıyor. Hele boyunuz birazcık kısa ise altınıza bir minder almadan sürmek oldukca zor oluyor.

Daha ilkin söylediğim şeklinde, Albea tam bir fiyat performans aracıdır. Ben ucuz, sağlam, sorunsuz, azca yakan, parçası ucuz ve ustası bolca bulunan bir vasıta arıyorum diyorsanız albea tam sizin için. Ülkenin neresine giderseniz gidin albea’nın yedek parçalarını bulabilirsiniz. Yedek parça tutarları ise oldukça düşük. Örnek olarak megan’ın yağ filtresi 30 lira iken, Albea’nın 15 liraydı.

Fiat Albea Tutarları

2004 ile 2007 yılları aralığında üretilen 1.3 multjet fiat albeaları 2019 yılı itibariyle 18 bin liradan 25 bin liraya kadar alabilirsiniz. 2007 yılından sonrasında üretilen Sole modelleri ise  30 bin liraya kadar satılabiliyor. Kısaca 20 – 25 bin lira aralığında temiz bir albea bulmak mümkün.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.