P0107 Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devresi Düşük Giriş Arızası Ve Çözümü

P0107 Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devresi Düşük Giriş Arızası Ve Çözümü

P0107 Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devresi Düşük Giriş Arızası Ve Çözümü

Bu diyagnostik arıza kodu genel güç aktarım kodudur. Yani OBD-II donanımlı araçlar için geçerlidir. Genel bir sorun olmasına rağmen belirli onarım adımları marka ve modele göre değişiklik gösterebilmektedir.
Manifold Mutlak Basınç (MAP) sensörü, emme manifoldu basıncındaki (vakum) değişikliklerine yanıt verir. MAP sensörüne güç aktarım kontrol modülünden 5 Volt Elektrik sinyali gönderir. MAP sensörünün içerisinde manifold basıncına göre hareket eden bir direnç bulunur. Bu direncin voltajı 1 ile 4.5 arasında değişiklik gösterir. (motorun yüküne göre) Emme manifoldundaki basıncı belirlemek için sinyal Motor güç aktarım Modülü (PCM) ye geri gönderilir. Bu sinyal sayesinde PCM motorun ihtiyacı olan yakıtı belirler. PCM (Güç aktarım Kontrol Modülü), MAP sinyalinin 0.25 volttan daha düşük algılaması durumunda P0107 MAP Sensörü düşük girişi hata kodunu verir.

P0107 Arıza Kodu Olası Belirtileri

  • Sesli çalışma
  • Marşın zor alması
  • Egzozdan siyah duman çıkması
  • Arıza lambasının yanması
  • Yakıt tüketiminde artış gibi arızalar verir.

P0107 Arıza Kodu Nedenleri

  • Arızalı MAP sensörü
  • Sensör tesisatında kısa devre veya açıklık
  • Topraklama da arıza
  • Arızalı Güç Aktarım Kontrol Modülü

P0107 Manifold Mutlak Basıncı / Barometrik Basınç Devresi Düşük Giriş Arızası Çözümleri ve Onarım Adımları

İlk olarak motor çalışır durumdayken bir tarama aleti yardımıyla MAP sensörü voltajını izleyin. Eğer sensöre gelen voltaj 0.5 volttan daha az ise motoru kapatın. Map sensörünün fişini çekin ve bir dijital voltmetre kullanarak 5 Volt referans değeri olup olmadığını kontrol edin.
Referans devresinde 5 Volt yoksa, Güç Aktarım kontrol modülündeki referans aralığını kontrol edin. PCM konnektöründe varsa ancak MAP konnektöründe yoksa PCM ve MAP konnektörü arasındaki devrede bir sorun var demektir. Devredeki açılığı onarın.
MAP konnektöründe 5 Volt referans değeri varsa, 5 volt referans devresini sinyal devresine bağlayıp o şekilde tarama yapın. Çıkması gereken değer 4.5 ile 5 volt arasında olmalıdır. Aksi takdirde sorun MAP sensöründe demektir ve değişitilmesi gerekir.
Eğer sorun buradalarda da değilse motoru çalıştırın ve kablo demetini sallayın. Eğer şimdi referans değerlerinde bir değişiklik oluyorsa, kablolardaki sorunu giderin.
MAP sensörünün vakum sisteminde bir arıza olabilir. Bunu test etmek için sensöre gelen vakum hortumunu çekin. Vakum olmadığı zaman 4.5 değerinde voltaj olması gerekir. Ağzınızla vakum yerinden üfleyin, eğer bir değişiklik olmuyorsa MAP sensörünün değiştirilmesi gerekmektedir.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.