Otomatik Acil Durum Çağrısı (D-Call Net) Sistemi Kullanılmaya Başlıyor

Otomatik Acil Durum Çağrısı (D-Call Net) Sistemi Kullanılmaya Başlıyor

Otomatik Acil Durum Çağrısı (D-Call Net) Sistemi Kullanılmaya Başlıyor

Japonya’da üretim yapan 9 markanın araçlarında D-Call denilen otomatik acil durum bildirme sistemi standart olarak sunulmaya başlanacak.

Aralarında Honda, Toyota, Subaru, Nissan ve Mazda‘nın da bulunduğu 9 otomobil üreticisi ürettikleri arabalarda trafik kazası durumunda otomatik olarak acil servise haber veren D-Call sistemini kullanacak.

D-Call Sistemi Nedir?

D-call yani gelişmiş otomatik kaza bildirimi olarak adlandırılmaktadır. Araç herhangi bir kazaya karıştığı zaman, içerisinde bulunan sensörler yardımıyla acil durum hattına bilgi gönderecek. Kazanın şiddeti, araçta bulunan kişi sayısı ve yaşlarını otomatik olarak tespit edecek sistem sayesinde, sağlık ve yardım ekipleri kazadan anında haberdar olacak. Şuan için sadece Japonya’da satılacak araçlara uygulanacak D-Call sisteminin tüm arabalara uygulanıp uygulanmayacağı henüz kesin değil.
Trafik güvenliği planı için Mart 2016’da hazırlanmaya başlanan sistem sayesinde son teknoloji kullanılarak, Japonya’nın dünyanın en güvenli trafiğine sahip olması planlanıyor. D-Call Net sisteminin amacı trafik kazasında yaralanan kişilerin acil tıbbi yardımlarının en kısa sürede sağlamak.
İlk denemesi Kasım 2015 yılında yapılan D-Call sistemi Japonya genelindeki 198 hastane ile uyumlu bir şekilde çalışacak. Kazanın olduğu yere en yakın hastaneye otomatik olarak yaralanma bilgisi gönderilecek. Bu sayede hastane gerekli hazırlıkları yapacak. Japonya’da meydana gelen yaralanmalı kazalarda insan eliyle ilk acil yardım çağrısı 17 dakikada yapılıyor. Sistem sayesinde bu süre beklenmeksizin Acil durum çağrısı yapılacak.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.