Marş Rölesi Nedir, Arızası Ve Tamiri

Marş Rölesi Nedir, Arızası Ve Tamiri

Marş Rölesi Nedir, Arızası Ve Tamiri

Bir adaba 30 binden fazla parçadan oluşur. Aracımızda öyle parçalar vardır ki, arıza yapmadığı sürece onların varlığından bile habersiz oluruz. Marş rölesi de bu parçalardan bir tanesidir. Aracın çalıştırılması için kritik bir görev alan marş rölesi nasıl çalışır? Arıza yaptığı zaman ne gibi belirtiler verir? Marş rölesi nasıl tamir edilir? Gelin bu sorularımıza cevap bulalım.

Marş Rölesi Nasıl Çalışır

Aracın kontağını çalıştırmak için çevirdiğinizde marş rölesine sinyal gönderilir. Rölenin içerisinde bulunan bakır teller elektromıknatıs yardımıyla devreyi tamamlar ve marş motoruna aracı çalıştırmak için aküden gelen elektrik voltajı sinyali gönderilir. Araba çalıştıktan sonra devre kesilerek marş motoruna gönderilen elektrik kesilir.

Marş rölesi Neden Arızalanır?

Marş rölesi elektrikli bir parça olduğundan, performansı pek çok dış faktörden dolayı etkilenebilir. Marş rölesindeki arızaların en çok nedeni toz ve kirdir. Aşırı sıcak ve tozlu ortamda çalışan röle zamanla arıza yapar. Bunun dışından aküden gelen elektrik dalgalanması marş rölesini tahrip edebilir.

Marş Rölesi Arızası Belirtileri

Marş rölesindeki herhangi bir arıza, ateşleme sistemiyle alakalı sorunlara da neden olabileceğini unutmayın. Aracınızı çalıştırmak için anahtarı kontağa sokup çevirdiğiniz zaman, röle bu bilgileri alır ve bunu marş motoruna gönderir. Ancak arızalı bir marş rölesi muhtemelen aracınızın hiç çalışmamasına neden olacaktır. Marşa basarken motorda gelen çıtırdama sesleri arızalı bir marş rölesine işaret eder.

Marş Motoru Açık Kalır

Marş rölesi arızalandığı zaman bazen marş motorunu çalıştırmak için elektrik gönderir. Ancak marş tamamlandığı zaman bu elektrik kesilmezse marş motoru sürekli çalışmaya devam eder. Bu da motorun yanmasına neden olur.

Aracı çalıştırmak isterken titreme

Arızalı marş rölesi ile ilgili bir diğer sorun, bazen aracın olması gibi çalışmadığı ve bazı durumlarda hiç çalışmamasıdır. Aracınızı bir kez çalıştırdıktan sonra stop edip tekrar çalıştırmaya çalıştığınızda çalışmıyorsa arıza bir marş rölesine işaret ediyor.

Marş rölesinden gelen ses

Bazen aracanızı çalıştırma sırasında motordan bir tıkırtı sesi duyuyorsanız, ancak motor çalışmıyorsa bu ses size aküden marş motoruna yanlış voltaj ve amper iletimi olmadığını bildiren röleden geliyor olabilir. Röle marş motoruna gerektiği kadar güç gönderemezse araç düzgün çalışmaz.

Marş Rölesinin Temizlenmesinin ve tamiri

Marş rölesi yazımızın başında da belirttiğimiz gibi, genelde yağ ve kir birikimi nedeniyle arıza yapar. Marş rölesi aracınızın aküsünü yakınında bulunur. Aküden direk röleye giden bir kablo görüyorsanız doğru yere bakıyorsunuz demektir. Röleyi bulduktan sonra kesinlikle su ile yıkanmamalıdır. Bunun yerine bir fön veya hava makinesiyle iyice hava tutarak temizleyebilirsiniz. Ancak röle pahalı bir şey olmadığı için değiştirmek en iyi yoldur.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.