P0103 Kütle Hava Akışı (MAF) Devre Yüksek Giriş Arızası Çözümü

P0103 Kütle Hava Akışı (MAF) Devre Yüksek Giriş Arızası Çözümü

P0103 Kütle Hava Akışı (MAF) Devre Yüksek Giriş Arızası Çözümü

Bu arıza kodu OBD-II donanımlı arabalarda bulunur. Genelde tüm arabalarda bulunmasına rağmen, bazı marka ve modellerde değişiklik gösterebilmektedir. 

MAF (Kütle hava akış) Sensörü, aracın motor yanma odasına çekilen havanın bir miktarını ölçer. Bu miktarı aracın Genel Güç Aktarım modülü (PCM) denilen motor beynine gönderir. PCM çekilecek havanın miktarını belirler. Bu sayede motora alınması gereken havanın miktarı ve yoğunluğu tespit edilir. MAF sensörü ise çekilen havanın doğru yoğunlukta olup olmadığını kontrol eden bir sensördür.

P0103 arıza kodu, MAF sensöründen yüksek hava girişi olduğunun tespit edildiği anlamına gelir.  Yani aracın motoruna çekilen hava olması gerekenden daha fazladır.

P0103 Arıza Kodu Belirtileri

  • Motor arıza lambası yanar.
  • Motor sesli çalışır.
  • Yakıt sarfiyatı artmıştır.
  • Fazla hava olduğu için egzozdan siyah duman çıkar.
  • Motor içerisinde fazla hava çekildiği için zor çalışır.
  • Bazen belirtileri olmayadabilir.

Arabalar P0100, P0101, P0102, P0104 arıza kodlarını da aynı anda verebilir. Bu kodların hepsi MAF sensörüyle alakalı arıza kodlarıdır.

P0103 Maf Devre Yüksek Girişi Arıza Kodu Neden Olur

  • Motor hava kanallarında bir sızıntı olabilir. Bu sebeple motora olması gerekenden fazla hava alınıyor olabilir.
  • Hava filtresi kirlenmiş olabilir.
  • MAF sensörü kablo tesisatlarında bir yırtık, kaçak, şase veya yıpranma olmuş olabilir.

P0103 Arıza kodu çözümü ve tamiri

Aracınız OBD-II kodu olan P0103 arıza kodunu veriyorsa, ilk olarak sensöre giden kablolar kontrol edilir. Daha sonra motor hava hortumları veya kanallarında bir yırtılma ve sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. Buralarda sorun yoksa MAF sensörünün pimine direnç verilir. Araçta gaza basıldığı zaman normalden daha fazla direnç görülüyorsa sorun MAF sensörünün kendisindedir. Bu arıza kodları genelde MAF sensörünün arızalanmasından kaynaklanır.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.