Daihatsu Sirion

Daihatsu Sirion

Daihatsu Sirion nasıl bir araba Alınır Mı?

Japon otomobil üreticisi olan Daihatsu’nun devletimizde en oldukça tutulan modeli olan, Sirion hakkında 4 senelik kullanım arkasından nasıl bir araba bulunduğunu yazacağım.
Daihatsu, Toyota tarafınca bundan seneler ilkin satın alınmış bir marka. Daihatsu’nun bir oldukça parçası Toyota ile aynı. Sadece Toyota pazar hakimiyetini kaybetmemek adına Daihatsu markasına ağırlık vermedi. Avrupa ve ABD’da satıları dururken Asya pazarında halen satılmakta olan bir markadır. Hatta Endonezya’nın en oldukça otomobil satan 5 markasından bir tanesidir Daihatsu. Bu yazımda da 4 senelik bir kullanımın arkasından Daihatsu Sirion hakkında konuşacağım.
Daihatsu Sirion, Mini cooper ile benzerliğiyle dikkat çeken bir otomobil. Hatta devletimizde satılmış olduğu dönemlerde, Daihatsu’nun satış temsicileri bile arabayı satarken, Japon mini cooper‘ı olarak adlandırıyordu. Daihatsu Sirion’un devletimizde 2003 senesinde satılmaya başlanmış ve 2008 yılına kadar satılmıştır. 2005 senesinde kasa değiştiren sirion, 1.0, 1.3 ve 1.5 litre motor alternatifleriyle satışa sunulmuştur. En oldukça tutulan motoru 1.3 olanıdır. Araçta Toyota Yaris ile aynı motor kullanılmıştır. Sadece motor gücü olarak Yaris’ten daha üstündür. Bunun sebebi ise Sirion’da motor yazılımının değişik olmasından kaynaklanıyor. Bende 4 yıl süresince 2004 model 1.3 litre hacimli 102 hp gücündeki motorlu olanını kullandım. Daihatsu Sirion‘nun manuel ve otomatik vitesli modelleri mevcut.
Ben aracı 201 senesinde aldığımda Sirion fiyatına, tofaş sahin bile satılıyordu. Hoş gerçi yıl 2019 oldu fakat değişen pek bir şey yok. Vasıta hakkında bir kullanıcı yorumu yapmak gerekirse. Yakıt olarak piyasadaki minimum yakan arabalardan diyebilirim. Ankara’dan İstanbul’a otobandan 22 litre LPG ile kolaylıkla gidebiliyor. LPG 2.90 TL 22 litre alan ile depoyu doldurduğumda 370 km‘yi kolaylıkla buluyordu. Aracın motoru LPG ile tam uyumlu, yok arıza lambası yakayım, yok sibop yakayım benzer biçimde bir problemi yok. Vasıta emsali olan Yaris, Fiesta ve Polo‘dan (aynı modeli baz alırsak) 6-7 bin lira daha ucuza satılıyor. Daihatsu Sirion‘da donanım olarak sürücü ve yolcu hava yastığı, klima, abs, cam otomatikleri, elektrikli aynalar benzer biçimde özellikler mevcut. 4 yıl süresince ortalama 100 bin kilometre kullandım bana hiçbir problem açmadı. Fakat bakımlarını hep zamanında yaptırdım. Kent içinde oldukça atik bir otomobil. Rampaları felan bu şekilde asla bayılmadan kolaylıkla çıkabiliyor. Yedek parça sıkıntısı büyük şehirlerde esasen bulunmuyor. Mekanik parçaları Toyota ile tam uyumlu. Kaporta aksamı ise Ankara, İstanbul benzer biçimde şehirlerde bol miktarda mevcut. Arabanın iç mekanı boyutlarını gore baya geniş. 4 erişkin kolaylıkla seyahat yapabiliyor.

Daihatsu Sirion’un eksi yönlerine gelirsek

  • 2005 ve üstü modelleri tasarım olarak göze hoş gelmiyor.
  • Araçta 3 bin devirden motor sesini içeriye alıyor. Yalıtımı öyleki aman aman değil.
  • Otomobil en fazla motor enerjisini 7 bin d/dk’da veriyor. Bu da arabayı devamlı yüksek devirde kullanmanıza niçin oluyor. Doğrusu devamlı bağıran bir motor ile karşı karşıyasınız. Fakat bu daihatsu sirion’a özgü bir şey değil. Tüm minik hacimli atmosferik motorlar, yüksek devirde maksimum gücü verirler. Bundan başka da pek eksi yönü bulunmuyor.

Daihatsu Sirion artı yönlerine gelecek olursak

  • Oldukca ucuza kaliteli bir otomobile haiz oluyorsunuz.
  •  Donanım olarak emsallerine gore daha üstündür.
  • Yakıt tüketimi, minimum olan araçlardan bir tanesidir.
  • Yedek parçası ucuzdur.
  • Otomatik şanzımanı uzun seneler problem çıkarmadan kullanılır.
2019 yılı Mart ayı itibariyle averaj 25 bin lira benzer biçimde bir fiyata satılıyor. Bu paralara alınabilecek eniyi otomobil bana gore Daihatsu Sirion. Bana gore Sirion’un Türkiye’de tutulmaması bir dezavantaj değil, avantaj. Azca parayla kaliteye erişebilme imkanı sunuyor sizlere. Eğer 25 bin bin liraya otomobil önerisi araştırıyorsanız, Sirion kesinlikle listenizde olmalı diye düşünüyorum.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.