Marş Motoru (Dinamosu) Neden Yanar Çözümü Nedir ?

Marş Motoru (Dinamosu) Neden Yanar Çözümü Nedir ?

Marş Motoru (Dinamosu) Neden Yanar Çözümü Nedir ?

Marş motoru aracın ilk çalışması için gereken gücü sağlayan parçadır. Arıza yaptığı zaman araç marş almaz ve bu nedenle çalışmaz.
Marş motoru bildiğimiz elektrikli bir motordur ve 12 voltluk elektrik ile çalışır. Aracın kontağı çevrildiği anda aküden marş motoruna elektrik gider ve marş motoru krank milini döndürür. Bu dönüş sırasında pistonlar hareket eder. Yanma odasına yakıt ve hava çekilir. Bujiler ilk ateşlemeyi yaparak aracın çalışması sağlanır. Bu sebeple marş motoru arıza yapması durumunda araç çalışmayacaktır.

Marş motoru bozulan araba nasıl çalıştırılır?

Marş motoru arıza yaptığı zaman aracınız doğal olarak çalışmayacaktır. Ancak yolda kaldığınız zaman marş motorunu çalıştırmanın bir yolu olmalı diye düşünebilirsiniz. Böyle durumlarda arabayı vurdurarak çalıştırmak tek yoldur. Ancak arabayı vurdurarak çalıştırmak çok büyük hasarlara sebep olabilir. Vurdurma esnasında triger kayışının sente atlamasına sebep olup, aracın krank kırması gibi pek çok ağır hasara neden olabilir. Şayet vurdurarak çalıştırdıktan sonra hemen bir oto elektrikçiye giderek arızalı marş motorunu tamir ettirmeniz gerekir.

Marş motoru (dinamosu) Neden Yanar

Marş motoruna araç sadece ilk çalıştırmada ihtiyaç duyar. İlk çalıştırmadan sonra marş motoruna giden elektrik otomatik olarak kesilir. Ancak bazı durumlarda bu elektrik kesilmez ve motor çalışmaya devam eder. Bu durumda motor zamanla ısınır ve içerisindeki bakır teller ve kömür sıcaklığın vermiş olduğu ısı nedeniyle yanar. Yanması durumunda aracın ön tarafından yanık kokusu gelecektir. Ayrıca duman çıktığı da görülecektir. Marş motoru genellikle aracın motor ana blokunun sağ tarafında yer alır. Kaput açılıp bakıldığında duman çıktığı görülebilir. Marş motorunun yanması için sebepleri sıralarsak.
  • Aracın kontak anahtarını çalıştırmak için çevirdikten sonra, araç çalıştığı anda kontak yay sayesinde bir miktar geri ittirilir. Kontak yuvasında bulunan bu yay kırıldığı veya koptuğu zaman kontak anahtarını geri ittiremez. Bu durumda araç çalışır ancak sürekli marşa elektrik göndermeye devam edilir. Böyle marş motoru aşırı ısınarak yanar.
  • Diğer bir yanma sebebi ise marş motoruna giden kabloların aşınması. Kablonun şase yapması durumunda, marş motoruna elektrik akımı gitmesi devam eder ve yine aşırı ısınmaya bağlı olarak yanar. 
  • Diğer bir husus sigortanın atması nedeniyle marş motoruna giden elektrik akımı devam eder ve marş motorunun yanmasına sebep olur. 
Böyle durumlarda aracınızı işinin ehli bir oto elektrikçiye götürerek marş motorunun yanmasına sebep olan arızanın bulunup tamir edilmesini sağlamaktır.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.