İmmobilizer Nasıl Çalışır? Arıza Belirtileri Ve Çözümleri

İmmobilizer Nasıl Çalışır? Arıza Belirtileri Ve Çözümleri

İmmobilizer Nasıl Çalışır? Arıza Belirtileri Ve Çözümleri

İmmobilizer yaklaşık son 20 yıldır üretilmiş her araçta standart olarak bulunan bir güvenlik ekipmanıdır. İmmobilizer kullanılmaya başladıktan sonra araç hırsızlıklarında yüzde 40 oranında azalma olduğu yapılan araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. 
Arabalarda immobilizer arızaları ortaya çıktığında, can sıkıcı bir durum alabilir. Bir immobilizerin nasıl çalıştığını anlamak ve arızalanması durumunda hangi belirtilerin olabileceğini öğrenmek gerekiyor.

İmmobilizer Nedir?

Bir immobilizer temel olarak araba hırsızlığı için caydırıcı harika bir elektronik güvenlik teknoloji parçasıdır. Amacı bir aracın anahtar olmadan çalıştırılmasını engellemektir. Yapılan araştırma çalışmaları sonucunda immobilizer kullanılmaya başladıktan sonra araç hırsızlıklarında %40 azalma olduğu kanıtlanmıştır.
Eğer 20 yaş ve daha genç bir araba aldıysanız, büyük ihtimal aracınız bu tekonolojiyi de almış olacaksınız. Anahtar biçiminde ve günümüzde yaygınlaşan anahtarsız şekilde çalışanları vardır.

İmmobilizer Nasıl Çalışır?

İmmobilizer teknoljisi ilk üretildiği zamanlarda aracın anahtarına ve araçtaki immobilizer rötoruna eklenen iki kodun eşlemesi gerekiyordu. Anahtar, yuvaya sokulduğu zaman iki kod eşleşiyor ve aracın ECU’suna elektrik sinyali gidiyordu. Bu sayede aracın çalışması için gerekli elektrik akışı sağlanıyordu. Ancak bu sistem 5 haneli değişmeyen bir kod tarafından sağlanıyordu. Bu da anahtarın kopyalanmasını mümkün hale getiriyordu.
2006 yılından itibaren immobilizer teknolojisinde gelişmeler de olmaya başladı. Aracın içerisine eklenen rotor anahtar yuvaya sokulduğunda her seferinde farklı bir kod üretiyor ve bunu anahtara bildiriyordu. Bu sayede kodun kopyalanması imkansız hale geliyordu.
Günümüzdeki araçlarda ise anahtar yuvaları bulunmuyor. Anahtardan verilen sinyaller belirli bir yakınlığa gelince aracın immobilizer beynine iletiliyor ve aracın çalışması için start-stop düğmesine basmak yeterli oluyor. Anahtarsız sistemlerde şifre, sinyal dalgalarıyla sistemin beynine iletiliyor ve her çalıştırmada farklı bir kod üretilerek kodun kopyalanması imkansız hale geliyor.

İmmobilizer sistemi tamamen elektronik bir yapıya sahip olduğu için arıza yapması durumunda tamiri de pahalı olmaktadır. Genelde anahtarda bulunan pilin bitmesi sonucu arıza yapmaktadır. Ancak bazen immobilizer sisteminin arızaları nedeniyle de sorunlar olabilmektedir.


İmmobilizer Arızasının Belirtileri

1- Kilitlenme sorunları

İmmobilizer arızasında aracınızın kapılarını uzaktan kilitlemek istediğinizde, kapılar kilitlenmez. Günümüzde modern araçların kapı kollarında bir anahtar deliği bulunmuyor. Böylece manuel olarak kapıları kilitleyemeceksiniz. Çalışan bir anahtar olmadan kapıları kilitlemenin tek yolu, aracın içerisinden kilitleyip araçtan inmektir.

2- Kapı Kilitinin açılmaması

Aracınızı kilitledikten sonra immobilizer sistemi arızalandıysa kapıları açmanızın tek yolu manuel olarak açmaktır. Ancak yeni araçlarda anahtar yuvası da olmadığı için kapıları açmanızın tek yolu ya camı kırmak ya da servisten yardım istemektir. Camı kırmak sadece aracın içerisine girmeye yarayacaktır. Çünkü arızalı bir immobilizer sisteminde arabada çalışmayacaktır. En iyi yol bir çekici yardımıyla aracı yetkili servise götürmektir.

3- Motorun çalışmaması

İmmobilizer sistemindeki en çok görülen sorun aracın motorunun çalışmamasıdır. Motorun çalışmamasının pek çok sebebi olabilir. İmmobilizer sisteminden dolayı olan arızaları ayrıt etmek ise oldukça zordur. Ancak arızalı bir immobilizer sisteminde aracınızda marşa bastığınıda araba marş motoru basar, ancak araba çalışmaz. Gıri gırş diye ses çıkar ama araba bir türlü marş almaz.

4- Anahtar kontağının dönmemesi

Bazı immobilizer sistemleri anahtar kodunu doğru okuyamadığında, anahtar yuvasında dönmeyecektir. Yedek anahtarla da döndüremiyorsanız immobilizer sistemi yuvayı kilitlemiş demektir.

5- Alarmın çalışmaması

Eğer aracınızda alarm sistemi de varsa İmmobilizer aracınızın ana güvenlik özelliği olduğundan, bu alarm sisteminizin immobilizer arızalı olduğunda da çalışmayacağı anlamına gelir.

İmmobilizer arızası çözümü ve tamiri

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bir çok immobilizer arızası anahtar pilinin değiştirilmesiyle çözülmektedir. Ancak anahtar pilini değiştirmenize rağmen hala çalışmıyorsa, immobilizer çipinde bir tür arıza olabilir. İmmobilizer sistemini sadece yetkili servisler değiştirebilmektedir. Ayrıca bu sistem oldukça pahalıdır.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.