P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü

P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü

P0401 EGR Akış Yetersizlik Tespit Edildi Arıza Kodu Çözümü

OBDII arıza kodu olan P0401, aracın ECU’sunun Egzoz Gazı Devirdaim (EGR) sistem akışının yetersiz bulunduğunu tepsit etmiş olduğu anlamına gelir. EGR sistemi azca oranda egzoz gazını yeniden motora yönlendirir.

P0401 arıza koduna neler sebep olabilir.

  • EGR geçişleri tıkanmış ve kısıtlanmış olabilir
  • EGR valfi hatalı olabilir.
  • EGR valfi kapalı durumda sıkışmış
  • Tıkalı katalitik konvertör
  • Fazla karbon bulunan EGR ısı sensörü
  • EGR valfindeki vakum sorunları
  • EGR valfi denetim devresindeki elektrik sorunları
  • ECU arızaları

P0401 EGR akış yetersizlik tespit edildi arıza kodu sorunları

Bu arıza kodunda çoğu zaman araçta çekiş güçlüğü, yakıt sarfiyatında artma, rölantide dalgalanma ve rölantide stop etme, motorda çarpıntı (titreme ve patırdama) benzer biçimde emareler meydana gelir. Sadece kimi zaman hiçbir emare vermeyedebilir.

EGR valfine giden hortumlar öncelikli olarak denetim edilmelidir. Aracın P0401 arıza kodunu vermesindeki sebep genel anlamda, yoğun karbon sebebiyle tıkanan EGR hortumlarıdır. Eğer hortumlarda bir mesele yoksa EGR valfi elektronik olarak kontrol edilmelidir.  EGR valfi sisteminde herhangi bir yerde karbon birikmesi var ise, çoğu zaman tüm sistemin iyice temizlenmesi gerekir.

P0401 Arıza kodu Çözümü

Ek olarak EGR valfindeki sensör ve kabloların hasar, korozyon görüp görmediği denetim edilmesi gerekir. EGR sensörü, EGR ısı sensörü yada EGR destek sensörü denetim edilmelidir. Probleminin tıkalı Dizel Partikül Filtresi (DPF)’den kaynaklandığı düşünülüyorsa, egzoz geri basıncı denetim edilmelidir.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.