Yazlık Lastikler Ne Zaman Takılmalı Değiştirilmelidir ?

Yazlık Lastikler Ne Zaman Takılmalı Değiştirilmelidir ?

Yazlık Lastikler Ne Zaman Takılmalı Değiştirilmelidir ?

Kış ayının son günlerine yaklaştığımız şu zamanlarda sürücüler yaz lastiği ne zaman takılır gibi sorular sormaya başladılar.
Araçlarımızda yaz ve kış ayrı olmak farklı lastik tipleri kullanılmaktadır. Kış aylarında karlı ve buzlu zeminde tutunmayı daha çok sağlayan lastikler havaların ısınmasıyla birlikte yerini yazlık lastiklere bırakacak.

Yazlık lastiğin özellikleri

Kışlık lastikler soğuk, karlı ve buzlu zeminler için tasarlanmıştır. Kışlık lastiklerin sıcak havalarda asfalta tutunması daha zayıftır. Bu sebeple sürücülerin havaların ısınmasıyla birlikte yazlık lastiklere geçmesi gerekmekte. Yazlık lastikler sıcak asfalta göre yapıldığı için, yumuşak malzemelerden yapılmıştır. kışlık lastikler sert olduğu için sıcak zeminde ses çıkarırken, yazlık lastiklerde gıcırtı sesi daha az olur. Bu sebeple havalar ısınmaya başladığı zaman yazlık lastiklere geçmek gerekmektedir.

Yazlık lastiklere ne zaman geçilmeli

Ticari amaçla kullanılan araçlarda kışlık lastik uygulaması yasal olarak zorunludur. Kışlık lastik uygulaması 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında geçerlidir. Yani ticari amaçla kullanılan araçlarda 2 Nisan tarihinden itibaren yazlık lastiklere geçilebilir. Hususi kullanılan araçlar için ise herhangi bir tarih zorunluluğu bulunmuyor. Bu sebeple sürücüler istedikleri zaman istedikleri lastik tipini kullanabilirler.
Ancak can ve mal güvenliği açısında en uygun olan zaman 15 nisan ve sonrasıdır. Eğer aracınıza yazlık lastik taktıracaksınız havaların iyice ısındığından emin olmalısınız. Örneğin geçen hafta 15 dereceye kadar çıkan sıcaklıklar, bugün eksi derecelerde seyrediyor. Yani yazlık lastik taktırmak için çok erken. Bize göre yazlık lastik taktırmak için mart ayının çıkmasını beklemek en iyi zaman.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.