P0200 Yakıt Enjektörü Devre Arızası Çözümü

P0200 Yakıt Enjektörü Devre Arızası Çözümü

P0200 Yakıt Enjektörü Devre Arızası Çözümü

Bu diyagnostik arıza kodu OBD-II donanımı bulunan tüm araçlarda meydana gelebilir. Markadan markaya değişik tamirat aşamaları olabilir.
P0200 aslında yakıt enjektörü devre arızası anlamına gelmektedir.Sıralı yakıt enjeksiyonunda, ECU her yakıt enjektörünü ayrı ayrı kontrol eder. Akü voltajı her enjektöre, genellikle güç dağıtım merkezi (PDC)’nden beslenir.
ECU, her bir enjektörü eşit olarak bir elektrik voltajıyla besler. Bu sayede ECU her bir enjektörü arızalara karşı izlemiş olur. Örneğin bir yakıt enjektörüne ECU tarafından “kapalı” komutu verildiğinde, ilgili devrede yüksek voltaj, “açık” komutu verildiğinde düşük voltaj gelmesini bekler. Bu sayede enjektörlerin düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilir. Eğer ECU gönderdiği elektrik voltajını, enjektör devresine göndermezse bu sefer aracınız diyagnostik cihazında P0200, arıza kodunu verir.

Belirtiler

  • Motor arıza lambası işareti yanar
  • Rölantide veya araç seyir halindeyken motorda tekleme olur.
  • Bazen marşa basmanıza rağmen aracınız çalışmayabilir.
  • Motorda titreşimli çalışma olabilir.

P0200 arıza kodu neden olur?

  • Enjektörler sensörü kısa devre yapmış olabilir
  • Şase doğru yapılabmıyor olabilir.
  • Enjektör devresine düşük voltaj geliyor olabilir.

Çözümü

Aracınızda yakıt enjektörünü çıkarın. Aracınızın kontağından akü işareti yanacak kadar çevirin. Ancak motoru asla çalıştırmayın. Enjektör kablosunu bir volt metre yardımıyla ölçün. Enjektörlere gelen elektrik sinyali 12 volt ise, tesisatta bir sıkıntı yoktur. Bu durumda sorun enjektörlerdedir. Enjektörler tamir edilemez parçalar olduğu için değiştirilmesi gerekmektedir.
Şayet enjektörlere 12 volt elektrik gelmiyorsa, sorun enjektör devresinde veya sigorta kutusunda olabilir. İlk olarak enjeksiyon sigortasını değiştirin. Sorun çözülmezse bir oto elektrikçide enjeksiyon devresini tamir ettirin.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.