Seat’ın Akıllı Arabası Minimo Tanıtıldı (Fotoğrafları)

Seat’ın Akıllı Arabası Minimo Tanıtıldı (Fotoğrafları)

Seat’ın Akıllı Arabası Minimo Tanıtıldı (Fotoğrafları)

Volkswagen grubuna ait olan Seat yeni akıllı elektrikli aracı Seat Minimo’yu Barcelona’da düzenlenen ‘Mobil Dünya Kongresinde’ tanıtı.

Seat‘ın tamamen şehir içi kullanım için ürettiği minimo 1+1 arka arkaya oturma kapasitesine sahip.
Renault’un Twizy modeline benzerliğiyle göre çarpan Minimo‘da sürücü dahil kişi rahatlıkla yolculuk edebiliyor. Az yer kaplayan bu araba 2.5 metre boy ve 1.24 metre genişliğiyle dikkat çekiyor.
Seat, aracın park edilebilmesi için 3.1 metrekare bir alanın yeterli olacağını açıkladı. Aracın dikkat çeken diğer bir özelliği ise “yüksek SUV benzeri oturma pozisyonu” ve asimetrik açılan kapılar. Minimo tasarlanırken kentsel hareketlilik göz önünde bulunduruldu. Minimo’nun amacı verimlilik, yüksek değer ve maliyet tasarrufu olarak açıklandı.
Seat başkanı Alejandro Mesonero yaptığı açıklamada ” Araç, dar ve çevik olacak şekilde tasarlandı. Şehirin getirdiği trafi yoğunluğunun daha kolay aşılabilmesini sağlamak Minimo’nun başlıca görevi ” dedi.
Sadece 450 kilogram ağırlığındaki Minimo, gücünü 9.5 kW gücünde kayışlı aktarımlı motorlardan alıyor. Aracın maksimum hızı 90 km/s olarak ayarlanmış. 15 KWh kapasiteli aküsü 100 kilometre menzile sahip. Aracın dikkat çeken diğer bir özelliği ise bataryasının çıkarılabilir olması. şirket bu sayede aracın işletme maliyetinin yüzde 50 daha az olacağını söylüyor.


Sürücüsünü algılayan Android otomobil

5G teknolojisi donatılan araç, akıllı telefon ile uyum sağlayarak sürücüsünün yaşını öğrenebiliyor. Bu sayede hızını da sürücünün yaşına göre kendisi belirliyor.  Ayrıca Andorid Auto‘da bulunan Google Asistan uygulaması ile sürücüsü ile sürekli iletişim halinde olabiliyor.

Mart ayı içerisinde yapılacak olan Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı’ndan önce Barcelona’daki 2019 Mobil Dünya Kongresinde kullanıcıların beğenisine sunuldu.  Alejandro Mesoneroaracın 2021 yılında satışa sunulacağını ” açıkladı.

Türkiye’de ne zaman satışa çıkacak?

Şirket tarafından şuan için  herhangi bir resmi açıklama yok. Ancak aracın 2021 yılında Avrupa’da satışa çıkmasıyla eş zamanlı olarak Türkiye’de de satılması bekleniyor.

arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.