Patlak Amortisör nasıl Anlaşılır Ne Benzer biçimde Zararları Olur?

Patlak Amortisör nasıl Anlaşılır Ne Benzer biçimde Zararları Olur?

Patlak Amortisör nasıl Anlaşılır Ne Benzer biçimde Zararları Olur?

Otomobillerimizde konforun en mühim parçalarından birisi hatta en mühim parçası olan amortisör patladığı vakit ne benzer biçimde problemler açar?
Yazımıza ilk olarak amortisör’ün ne işe yaradığını açıklayarak başlamış olalım. Amortisör aracın engebelerden geçişlerinde yada virajlarda olan yatmaları vasıta içinde bulunanlara minimum derecede hissettirmeye yarayan parçadır. Aracımızda teker sayısı kadar amortisör vardır.
Amortisörler aracın kullanım şekline bakılırsa de çeşitlilik göstermektedir. Mesela makam araçlarının oldukça yumuşak olurken, sportif amaçla kullanılan araçlarda oldukça serttir. Sert amortisörler yoldaki çukur ve engebelerden geçişleri daha oldukça hissettirirken, yumuşak olanlar daha azca hissettirir.
Amortisörler içinde yağ bulunan ve aracın bir engebeden geçmiş olduğu vakit yağı sıkıştırmasıyla, darbeyi emdiği parçalardı. Sadece yeni nesil araçlarda yağ yerine gazlı amortisör kullanılmaktadır. Amortisör İngilizcede Car Shock Absorber şu demek oluyor ki otomobil şok emici olarak adlandırılır.

Amortisörün patlak bulunduğunu anlamanın yolları

  • Aracınız virajlarda yana gereğinden fazla yatıyorsa
  • Bir çukurdan geçtiğinizde tak diye bir vurma sesi geliyorsa
  • Vasıta herhangi bir tarafa çekiyorsa
  • Vasıta yürür haldeyken tekerlerin bir yada birkaçından lıkır lıkır ses geliyorsa,
  • Aracınızın durur haldeyken üzerine bastırdığınızda fıs diye bir ses geliyorsa
  • Amortisör çevresinde yağ kaçakları var ise
Amortisörünüz patlak olabilir. Sadece bu yukarıda saydıklarımız yağlı sistem olanlar için geçerli. Gazlı sitem amortisörlerin patlak olup olmadığı sökülmeden anlaşılamamaktadır.
Aracınızda bir amortisör patladıktan sonrasında genel anlamda insanoğlu umursamaz ve yollarına o şekilde devam ederler. Tüm yük patlak olmayan öteki amortisöre bindiğinden kısa vakit sonrasında o da patlar ve bu şekilde araçtaki dört amortisör de patlar. Bu durumda yapmanız ihtiyaç duyulan tek şey aracınızın yürür aksamında herhangi bir olumsuzluk gördüğünüzde derhal onu yaptırmanız. Bekleyen arızalar muhakkak bununla beraber daha başka arızaları da getirir.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.