15 Bin Liraya Otomobil Tavsiyesi 2020

15 Bin Liraya Otomobil Tavsiyesi 2020

15 Bin Liraya Otomobil Tavsiyesi 2020

Her markanın 15 bin liraya alınabilecek bir otomobili vardır. Bende bu yazımda 15 bin liraya alınabilecek otomobilleri sıralayacağım. 

Neredeyse her arabayı sıralayacağım. Bazı otomobiller donanım olarak, bazıları ikinci el ve yedek parça fazlalığı olarak alternatifler sunuyor.  Bu yazıyı okuyanlardan bir ricam var. Aşağıdaki arabalardan herhangi birisi hakkında bildiklerinizi yorum olarak bırakırsanız. O arabanın açıklamasına eklerim. bu sayede otomobiller hakkında daha detaylı bilgiler vermiş oluruz fazlaca mühim.

1- Citroen Saxo

2000-2001 modelini kolaylıkla bulabilirsiniz. Bazı modellerinde abs, airbag ve klima var. LPG ile uyumlu bir motoru var. Devletimizde fazla tutulmasının en büyük sebebi adının okunuşu. Bagajı minik, iç mekanı dardır. Şu demek oluyor ki 4 kişilik bir aile için minik kalabilir.

2- Dacia Solenza

Renault’un clio 1.4 motorunu kullanan bu otomobillerde Megane 1’lerde kullanılan şanzuman vardır. Malum bir kronik sorunuda yok. Sadece her ne hikmetse rampalarda cliolardan daha çok bayılıyor. hidrolik direksiyon ve ön cam otomatiği standart. Bazı modellerinde klima bile var. Bana nazaran Clio, Broadway karışımı bir otomobil. İkinci eli fazlaca zayıf olduğu piyasası düşük. Malum kronik bir problemi yoktur. 

3- Daewoo Lanos

Türkiye’de tutulmayan arabalardan bir tanesi Daewoo. Aslına bakarsak Cenup Kore menşeili olmasına karşın, 1999 senesinde Amerikan GM şirketi tarafınca tamamen satın alınmıştır. Motorları opel ecotech motorlarıdır. Şu demek oluyor ki motor parçalarını bulmak zor değildir. Sadece kaporta ve elektrik aksamı paraları fazlaca zor bulunuyor. Yüksek donanımlı ve ucuz bir otomobil olmasını isterseniz tercih sebebi olabilir.

4- Siena – Palio

Bu iki otomobilde yedek parça bolluğu, lpg uyumu ve sorunsuzluğuyla tam Türkiye için üretilmiş. Donanım olarak pek bir şey beklemeyin. 1.2 EL modelini bulursanız alabilirsiniz. Siena sedan olması sebebiyle aileler için daha tercih edilebilir. Palio ise hanımefendi ve genç sürücüler için seçilebilir.

5- Honda Civic (1990 – 1995)

Honda Civic’in minimum 25 yaşındaki modelleri bulunabilir bu paraya. Hidrolik direksiyon ve klima mevcut olanları var. Görünüş olark hoşuma giden otomobiller. Benim 15 bin lira paraya alacağım bir otomobil olsaydı honda aradığım ilk 3 otomobilden bir tanesi olurdu. Gerçi siz bana bakmayın bende Japon sevdası var.

6- Hyundai Accent (1997-1999)

1.3 motorlu 75 beygir gücünde olanları en fazlaca tutulanlarıdır. Yumurta kasa diye tabir edilen bu arabaların vatanımızda yedek parça sıkıntısı bulunmuyor. Bazı modellerinde hidrolik direksiyon ve cam otomatiği var. LPG ile uyumu sorunsuzdur. Bagajı geniştir. Malum kronik bir problemi yoktur.

7 – Kia Sephia (1999 – 2001)

1.6 motorlu bu araçlar bu fiyatlara alınabilecek en donanımlı arabalardandır. Yedek parça sıkıntısı bulunmuyor. Aslına bakarsak Hyundai ile bir çok parçası aynı olmasına karşın accent kadar tutulmuyor.

8- Mazda 323 (1994 – 1996)

Aslına bakarsan sorunsuzluğuya nam salmış olan Mazda’nın zamanının fazlaca ötesinde olarak üretmiş olduğu otomobillerdendir. Hidrolik direksiyon ve cam otomatiği standarttır. LPG uyumu tamdır. Yedek parça sıkıntısı çekmezsiniz. Kendisine nazaran orta seviyede bir piyasası vardır.

9- Mitsubishi Carisma (1999 – 2000)

Sorunsuz bir öteki aile otomobilidir. Yedek parçaları birazcık pahalı olmakla beraber ikinci eli zayıftır. Bu fiyatlara alınabilecek en donanımlı ve oturaklı arabalardan bir tanesidir.

10-  Nissan Sunny (1990 – 1995)

Acayip bir halde Konya’da fazlaca fazla tutulmaktadır. Fazlaca sağlam bir otomobildir. Kolay kolay mesele çıkartmaz. Klimalı, hidrolik direksiyonlu, cam otomatikli modelleri mevcuttur.

11- Opel Astra (1994 – 1996)

Bu fiyatlara 1.4 motorlu olanları alınabilir. Avrupa otomobildir. Bana nazaran başka otomobiller değerlendirilebilir.

12- Peugeot 106 (1998 – 2000) 

Bayanlar ve gençler için tercih edilebilir. Bagajı fazlaca küçüktür. LPG’ye de pek uyumlu değildir.

13- Proton 415

Mitsubishi Carisma ile aynı motora haizdir. Sadece kaporta parçalarında sorun vardır. Malum kronik bir problemi yoktur.

14- Renault 19 (1995 – 1999)

Piyasası orta seviyede olan bir otomobildir. Yedek parça sıkıntısı yoktur. Sadece rampalarda bayılmaktadır. Ek olarak yakıtı da fazla. Benim hafta kadar kullanmışlığım var fakat hoşuma gitmedi benim.

15- Renault Twingo

Tam bir hanımefendi otomobilidir. Klima, hidrolik direksiyon mevcuttu, airbag felan vardır. Tek kapılıdır. Aile için pek uygun değildir. LPG ile uyumludur ve yakıtı düşüktür.

16- Rover 416

Ne yedek parçası bulunuyor ne de anlayan ustası. Fakat donanımlı bir otomobil arıyorsanız, ben parçasını bulurum diyorsanız alabilirsiniz.

16- Tofaş Doğan SLX

Geldik efsaneye, Koltukları fazlaca rahattır. Hidrolik direksiyonlu ve cam otomatikli olanları vardır. Yukarıda saydığım hiçbir otomobilden bundan aldığınız konforu alamazsınız. Yedek parça olara hiçbir sıkıntısı yoktur. Yakıt olarak birazcık fazla yakar. Yol tutuşu kötü değildir. Hele petrol yeişili oldu mu tadından yenmez.

17 – Toyota Corolla

Efsaneleşmiş kasa corollaların 1.3 motorlu olanlarından alabilirsiniz. Sadece o motorlar kasaya minik geldiği için birazcık fazla yakmaktadır. Efsaneleşmiş kasanın bundan önceki kasası olan 1988 – 1992 yıllarında üretilenlerinin 1.6 motorluları tercih edilebilir. Sağlam ve kalitelidir.
arabacı avatarı

“15 Bin Liraya Otomobil Tavsiyesi 2020” için 4 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.