Ford Focus Rölanti Dalgalanması Problemi Ve Çözümü

Ford Focus Rölanti Dalgalanması Problemi Ve Çözümü

Ford Focus Rölanti Dalgalanması Problemi Ve Çözümü

Bilhassa 1998 ile 2005 yılları aralığında üretilen Focus MK1 diye adlandırılan kasalarda mevcut olan rölanti dalgalanması problemi ve çözümü.
Aracımı ilk sahibinden aldığımda, aldığım şahıs bir kaç tecrübe etme haricinde klimayı asla çalıştırmamış. Ben klimaya gaz bastırdıktan sonrasında çalıştırdığımda mükemmel soğutuyor ve çalışıyordu. Sadece Klimayı açtığım süre otomobil rölantide çalışırken dalgalanıyor, hatta kimi zaman yolda giderken boşa attığımda yada vites değiştirebilmek için debriyaja bastığımda otomobil stop bile ediyordu.
Bende arabalarımda takıntılı birisi olduğum için ustamın yolunu tuttum. Ustam arabamın gaz kelebeğini temizledi. Problem bir kaç gün ortadan kalktıktan sonrasında gene başladı. Bende internetten araştırdığımda Focus 1 kasalarda bu probleminin kronik bir arıza bulunduğunu öğrendim. Bu problemi yalnız LPG’de değil benzin de de yapıyordu.
Ustamla yeniden görüştüğümde hız sensörü ve rölanti valfini değiştirmemiz icap ettiğini söylemiş oldu. O şekilde de yaptık. Sadece problem kısa süre ortadan kalkıp tekrardan başladı.
Artık sanayide hususi servislerde uğraşmayı bırakıp, takıntı yaptığım bu mevzuyu yetkili servis ile görüştüm. Aracı servise getirmemi ve yazılım ile düzeltilebileceğini söylediler. 100 lira karşılığında yazılım yapılmış oldu.
Evet yazılım sonucunda problem tamamen ortadan kalkmadı. Aslına bakarsanız servisteki usta başı da bu probleminin focus 1’lerde kronik bulunduğunu ve tamamen geçmeyeceğini söylemiş oldu. Sadece yazılım sonrasında rölanti dalgalanması fazlaca fazla kendini hissettirmiyor ve otomobil yolda giderken olduk olmadık yerlerde stop etmiyordu.
Focus 1 sahibi olupta bu durumla karşılaşan var ise sanayide her usta değişik bir şey söylüyor. Bu problem kronik bir arıza, ne yapmış olursanız yapın ortadan kalkmayacak. Ustalara da boşuna para kaptırmayın. problemi kısmen çözmek için yetkili bir serviste yazılım attırın.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.