LPG Muayenesi Sisteminin Ağırlığı Sebebiyle Muayeneden Geçememe Çözümü

LPG Muayenesi Sisteminin Ağırlığı Sebebiyle Muayeneden Geçememe Çözümü

LPG Muayenesi Sisteminin Ağırlığı Sebebiyle Muayeneden Geçememe Çözümü

Başımdan geçmiş zamanlarda gelen LPG kitinin ağırlığı sebebiyle muayeneden geçememek ve çözümünü anlatacağım.
2017 senesinde focus 1 aracıma lpg kiti taktırdıktan sonrasında aracın ağırlığının fazla olması sebebiyle muayeneden geçememiştim. Bu yüzden başım baya ağrımıştı. LPG taktırmadan ilkin bu yazıyı okuyorsanız size de yararlı olacağını düşünüyorum.
LPG kitinin ağırlığı sebebiyle en oldukça mesele olduğu otomobil Honda Jazz olarak duymuştum. bizde Honda Jazz üstünden gidelim.
Aracın ruhsattaki net ağırlığı 1156 kilodur. Ruhsatta azami ağırlık ise 1490 kilo olarak geçer. Şu demek oluyor ki bu otomobile ne taktırılırsa taktırılsın azami ağırlığını geçemez.
Yasalarda aracın net ağırlığı+ lpg kitinin ağırlığı + lpg hacmi+ 300 yolcu= Azami ağırlık ve daha aşağıda olması gerekir.
Şimdi sayılarla hesaplayalım.
Ilkin formül Net Ağırlık + LPG kitinin ağırlığı + lpg depo kapasitesi (Yolcu Sayısı x 75)) ≤ Azami
1156 (aracın ne ağırlığı) + 65 (lpg kitinin standart ağırlığı) + 30 ( lpg deposunun almış olduğu gazın ağırlığı) + 300 yolcu = 1551 kilogram olarak çıkıyor. Şu demek oluyor ki aracın azami ağırlığını geçiyor.  bu sebeple Honda Jazz, Geely şeklinde araçların bazılarında lpg taktırmak zor oluyor.
Şimdi başka bir araca bakalım Aracın Net ağırlığı 1330 kilogram azami ise 1825 kilogram
1330+65+30+300 = 1725 ediyor. Şu demek oluyor ki bu otomobile 30 litrelik depo ile rahat rahat lpg kiti takılabiliyor. Bu sebeple net ağırlığı ile azami ağırlığı içinde oldukça büyük fark var.
Bazı araçlar ise 20 kilo şeklinde ufak rakamlarla muayeneden geçemiyor. Bu durumlarda lpg tankı küçültülerek muayeneden geçilebilir.

LPG sebebiyle muayenesi sıkıntılı olan araçlardan bazıları

  • Honda Jazz
  • Geely Familia
  • Renault Kango 
  • Hyundai Getz
  • Chery Ticco
  • 2004 model focus 1
  • Hyundai İ20
  • Honda City
Bu araçların hepsi değil bazı yıllarda üretilen, bazı paketleri bu durumda. Sözgelişi manuel bir otomobil ile otomatik bir arabanın ruhsattaki net ağırlığı 100 kilogram oynamakta.
arabacı avatarı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.