Arabanın Kaloriferi Niçin Soğuk Üfler

Arabanın Kaloriferi Niçin Soğuk Üfler

Arabanın Kaloriferi Niçin Soğuk Üfler

Şu kış aylarında vasıta kullanıcılarının kim bilir son olarak olmasını isteyeceği şey kaloriferin arıza yapmış olup soğuk üflemesidir. Arabamın kaloriferi ısıtmıyor diyorsanız bu yazımızı kesinlikle okuyun.

Otomobil kaloriferi iki sebepten dolayı ısıtmaz. Bunlardan birincisi termostat arızasından ikincisi ise ön göğüsün ortasının altında bulunan kalorifer peteğinden dolayı ısıtmaz. Arızanın termostat arızası mı, kalorifer peteği mi bulunduğunu anlamanın yolu ise kolay.
Aracınızla yola çıktınız hararet göstergesi yükselmiyor ve kalorifer de soğuk üflüyorsa bunun sebebi, termostat arızasıdır. Hararet olması ihtiyaç duyulan yere geliyor fakat kalorifer soğuk üflüyorsa bunun sebebi kalorifer peteğidir.
Termostat arızası durumunda bir tek termostat değiştirilerek bu mesele  ortadan kalkar. Ortalama maliyeti 150 lira civarında olur.
Sadece arabanın kalorifer peteği arızasından dolayı ise birazcık daha maliyetli olacaktır. Bu sebeple otomobillerde kalorifer petekleri ön göğüsün altında olur ve peteğin değişmesi için göğüsün sökülmesi gerekir. Petek 200 lira civarında tutarken, ön göğüs ise 300 lira civarında sökülüp takılıyor ve uzun bir süre alıyor.
Isıtmayan kalorifer peteklerini bazı ustalar şişletmektedir. Şişletme işlemini kesinlikle yaptırmayın. Kalorifer peteği oldukca ince sacdan yapıldığı için şişletme esnasında petek yüzde 80 olasılık delinecektir. Bu da sizin motor suyunuzun kaybolmasına ve derhal kalorifer peteğini yaptırmanıza niçin olacaktır.
arabacı avatarı

“Arabanın Kaloriferi Niçin Soğuk Üfler” için bir yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Liyana Parker

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.