2000 – 2007 Arası Ford Mondeo Ghia nasıl bir araba, Alınır mı??

2000 – 2007 Arası Ford Mondeo Ghia nasıl bir araba, Alınır Mı?

Aslına bakarsak başlığı Ford Mondeo 3 kasa nasıldır diye atmam gerekirken, daha anlaşılır olması açısından bu şekilde attım. Bugün ki yazımın mevzusu Ford Mondeo
Bu arabanın 2004 model otomatik viteslisini 1 yıl kadar kullandım. Türkiye’de D segmenti piyasasını Passat, BMW 3 Serisi, Mercedes E, Audi A4 şeklinde Alman otomobilleri domine ediyor. Öteki markaların D segmenti araçları ise ne kadar kaliteli olursa olsun tutulmuyor. Mondeo’da bu kadar kaliteli olmasına karşın tutulmayan arabalardan. Benim aracım 2004 model Ghia paket otomatik vitesli olandı. Otomobilden oldukça memnundum. Yol tutuşu oldukça harikaydı. Megane ile 80’de geçemediğim virajları, Mondeo ile 100 hatta daha çok hızlarda geçebiliyordum.
Hele uzun yola çıktığım vakit, o verdiği rahatlığı bu fiyata asla otomobil veremezdi. Isıtmalı koltuklardan tutun, ön camlarda bile rezidans telleri vardı. Hani şu her arabanın arka camında olup içinden bakır teller geçen buz çözücü var ya. Ha işte onların saydam şekilde yapılması benim modeomun ön camında vardı.
Modeo üstüne pek oldukça kişiyle konuştum. Ben bugüne dek kullanıpta memnun olmayan görmedim. Eğer sizde ağır bir otomobil seviyorsanız, bütçenizde kısıtlıysa alabileceğiniz en iyi otomobil mondeo diyebilirim. Her neyse sözü fazla uzatmadan teknik verilere geçelim.

Motor seçenekleri

Türkiye’de 2001 – 2007 yılları aralığında satılan Ford Mondeoların 3 değişik motor seçeneği bulunuyor. 1.6, 2.0 ve 2.5 litre hacimli benzinli ve 2.0 TDCİ doğrusu dizel motor seçenekleri var. 1.6 motor kasaya ağır geldiği için çekiş problemi var. Ek olarak 1.6 motor, 2.0 motordan daha çok yakıyor.
2.0 benzinli modellerinde ise Trend ve Ghia olmak suretiyle iki donanım paketi bulunuyor. Aracın motoru 145 beygir gücünde ve 190 Nm tork güç üretiyor. 0’dan 100 kilometre hıza 9.5 saniyede çıkabiliyor.  Yakıtına gelirsek, bu koca canavar kent içinde 12 litre, kent haricinde 8 litre yakıt tüketiyor. Kısaca yakıtı birazcık fazla sadece arabanın D segmentinde bulunduğunu yeniden hatırlatmak isterim.
2.0 TDCİ motorlu Mondeo ise 130 beygir ve 350 Nm tork gücünde bir motora haiz. Kısaca bu arabanın, gaza bastığınız anda sizi koltuğa yapıştıracağına güvenilir olabilirsiniz. Tam otomatik ve manuel şanzıman seçenekleri mevcut. Aracın yakıtı ise kent içinde 10 litre, kent haricinde 6 litre olarak ölçülmüş.

Mondeo niçin tutulmuyor?

Öteki markalarda olduğu ülkemizdeki tüm D segmenti araçlar yurt dışından ithal olarak getiriliyor. Bu sebeple, bu arabaların yedek parçaları birazcık daha pahalı. Mondeo’nun malum bir kronik problemi bulunmuyor. Tutulmamasının tek sebebi Ford’un, Modeo’nun tanıtımına yeteri kadar destek vermemesi. Aslına bakarsak tutulmamasının bir pozitif yanları var. O da ucuza, kaliteli bir otomobile binebilmek. Bana sorarsanız bırakın tutulmasın ki insanoğlu azca parayla yüksek kaliteli otomobil kullanabilsinler.
Aşağıdaki tabloda yer edinen parça tutarları aynı model, aynı motor hacminde doğrusu aynı emsal arabaların yedek parçalarıdır. Gördüğünüz şeklinde emsallerine bakılırsa mondeo’nun yedek parçası pahalı değil.
Mondeo Passat BMW 3
Triger seti 557  ₺ 610 ₺ 836 ₺
Baskı Balata 454 ₺ 547 ₺ 864 ₺
Ön amortisör 210 ₺ 199 ₺ 318 ₺
Fren Balatası 101 ₺  95 ₺ 100 ₺

“2000 – 2007 Arası Ford Mondeo Ghia nasıl bir araba, Alınır mı??” üzerine 4 yorum.

  1. Öncelikle Allah kimseye kaza vermesin ama kaza olduğu zamanlarda en sağlam arabalar arasinda yer aldığından dolayi tercih sebeplerim arasinda yer almisti ve 6 sene mondeo kullanmistim. Şu siralar yakit fiyatlarinin artmasi ve mondeonun da biraz fazla yakmasi sebebiyle tercihlerim arasinda degil. Ama ben yakit alirim, sorun olmaz diyenler icin rahatligi harikaa

  2. Tek sorunu yedek parçalarının muadillerine göre pahalı olması bence. 2 sene kullandım hiç bir şikayetim olmamıştı. Mecburen satmak zorunda kaldım.

  3. Bende yeni aldım. 2002 model Ford Mondeo 2.0 benzinli otomatik 40.bin km de araç ama almadan test ettim araba tanı biraz handal 150bg demezsin sanki 90 100 bg anca ama başka ne soruları vardır bilmiyorum sehic içi biraz fazla yakar bildigim 13-14 liteyi bulur ortalama 10 litre aşağı inmez başka sıkıntısı veya dezavantaj var mı bilmiyorum??

Bir cevap yazın